Wpis z mikrobloga

2232 + 1 = 2233

Tytuł: Zabójcza biel
Autor: Robert Galbraith
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Ocena: ★★★
ISBN: 9788327158772
Tłumacz: Anna Gralak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Liczba stron: 656
Forma książki: e-book
Czwarty tom przygód Cormorana Strike'a i Robin autorstwa J.K. Rowling pod pseudonimem. Czytany po raz drugi, pamiętałam z niego główne motywy i niewiele więcej - i nie dziwię się, bo jest to raczej książka obyczajowa z wątkiem śledztwa niż kryminał. Moim zdaniem to najsłabsza część cyklu i bardzo rozbawiło mnie posłowie, w którym autorka przyznaje, że to jej ulubiona książka i cieszy się, że napisała tak wielowątkową powieść.
Tak, powieść jest wielowątkowa, ale to jej minus. Nie wszystkie wątki udało się dobrze rozwiązać, niektóre rozpłynęły się gdzieś w powietrzu. Samo śledztwo toczy się wśród polityków wywodzących się z elit oraz siłą rzeczy wyższych warstw społeczeństwa brytyjskiego czyli w siedlisku głębokiej patologii. Interesują mnie te warstwy społeczne niewiele, a dodatkowy niesmak przy czytaniu o nich powodował medialny hałas wokół śmierci królowej brytyjskiej. Strike i Robin najpierw szukają dla ministra Chiswella haków na jego szantażystów, nie wiedząc, czego dokładnie dotyczy sam szantaż, a później - po śmierci ministra - poszukują jego zabójcy czy też zabójców.
Książka jest jednak zdominowana wątkami z życia prywatnego bohaterów. Dość powiedzieć, że pierwsze 5% objętości to kontynuacja ostatniej sceny poprzedniego tomu - wesela Robin - zaś wątek śledztwa pojawia się dopiero po 10% objętości powieści. Z tego też powodu wydaje mi się, że bardzo trudnym jest czytanie tego tomu bez znajomości poprzedniego. Bardzo trudne jest również wtedy, jeśli nie polubiło się dostatecznie głównych bohaterów. W tym tomie natomiast Rowling czyni wszystko, aby ich znielubić - zachowują się nieracjonalnie, podejmują głupie decyzje osobiste, jedno męczy się w małżeństwie skazanym od początku na porażkę w imię nie wiadomo czego (aby udowodnić coś innym? aby ponosić za coś ofiarę?), a drugie wchodzi w bezprzyszłościowe związki jako substytuty rzekomo nieosiągalnego a upragnionego. Wzajemne relacje Strike'a i Robin zaczynają przypominać jakiś melodramat dla nastolatków albo żenujące komedie romantyczne - pełne niedopowiedzeń, interpretacji urwanych fraz, obaw co do uczuć drugiego, przypadkowych całusów. Często miałam poczucie krindżu, czytając te perypetie.
Wiśnią na torcie jest jedna z końcowych scen, stanowczo zbyt efekciarska, w której Robin wyłuszcza mordercy (i czytelnikom) jego intrygę. Scena musiała powstać dla melodramatyzmu, ale jest całkowicie nieuzasadniona psychologicznie. Udając się na to spotkanie, Robin zaprzecza kreowanemu do tej pory przez autorkę charakterowi postaci, a jeśli Strike dowiedział się o niebezpieczeństwie tej eskapady 5 minut po tym, jak jego wspólniczka wyszła, to przy współdziałaniu policji w ogóle nie powinna się na nim znaleźć. Reakcja Strike'a na uratowanie Robin także jest nieprawdopodobna psychologicznie po tych wszystkich wcześniejszych dawkach melodramatu.
Ogólnie uważam, że jest to książka najsłabsza z serii ze względu na te zaburzone proporcje gatunkowe oraz nieciekawą dla mnie otoczkę wyższych sfer. Ponieważ moje oceny cyklu układają się w wyraźną sinusoidę (1 tom - dobry, 2 tom - kiepski, 3 tom - dobry, 4 tom - beznadziejny, 5 tom - dobry), to spodziewam się, że tom szósty będzie kompletną katastrofą.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #kryminalne #kryminal #rowling #kryminalbookmeter #sensacjabookmeter #thrillerbookmeter
ksanthippe - 2232 + 1 = 2233

Tytuł: Zabójcza biel
Autor: Robert Galbraith
Gatunek: k...

źródło: comment_1662974527qy19F2meReTFZnWr5OFnp1.jpg

Pobierz
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★ (3.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-10-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: kryminał, sensacja i thriller
Gatunek książki: powieść

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Wołanie kukułki (Galbraith (pseud....) - najnowsza recenzja usera chixi ★★★★★ (10.0 / 10) - Wpis »
2\. Jedwabnik (Robert