Wpis z mikrobloga

Fachury od statusów wołam Was.
Pracowałem w UK, dostałem presettledstatus ale przy okazji I lockdownu zabrałem manatki i życie do Polski. Byłem na furlough do października 2020, po czym zgodziłem się na zwolnienie za odprawą. Mijają ponad dwa lata, właśnie podpisałem kontrakt, wracam na stare śmieci.
I tu moje pytanie: jak to ostatecznie jest? Czy jest jakiś wyjątek COVIDowy? Zgodnie z moją wiedzą, w okolicach marca bieżącego roku powinienem starcić status i możliwość w pracy w UK z automatu. Status na stronie jest dalej ważny do bodajże 2024 no i podpisałem kontrakt po weryfikacji HR przez sharecode z gov. Więc?

#uk #presettledstatus #brexit
  • 29
  • Odpowiedz
@Ularadarowiec: Teoretycznie tracisz pre-settled starus po dwóch kolejnych latach spędzonych poza UK, ale szczerze mówiąc nie wiem, jak Home Office to sprawdza. Pewne jest, że po 2024 nie będziesz miał już prawa do pracy w UK, bo nie dostaniesz settled.
  • Odpowiedz
@Ularadarowiec: Pre settled status przepada po 2 latach nieobecności, więc Twój już jest nie ważny. Stałego też nie dostaniesz. Zostaje wiza.

HO automatycznie nie zmienia statusu w systemie, jest to robione manualnie. Przy wjeździe do UK pewnie się dopatrzą, że wlatujesz na wygaśniętym statusie.
  • Odpowiedz
@Euthymol: @chemik_kieszyk:
https://www.citizensadvice.org.uk/immigration/switching-from-pre-settled-to-settled-status/


You might be able to get pre-settled status for another 5 years. You should apply before your current pre-settled status ends.

You can add together the time from both periods of pre-settled status. You can then apply for settled status when you’ve lived in the UK for 5 years in a row.

Okej, więc do czego to się odnosi?
  • Odpowiedz
@Ularadarowiec: nie mam pojęcia. To nie jest stronka rządowa, więc nie opierałabym się na niej.

Jak kolega wyżej pisał - HO dopuszcza dłuższą nieobecnośc z powodu covida, ale nie aż 2 letnia. Covid się skończył praktycznie więcej, niż rok temu i można było normalnie latać.

Jeśli chcesz poznać opinię akredytowanych doradców imigracyjnych, zadaj pytanie na "settled status darmowa pomoc" na fejsie.
  • Odpowiedz
@Euthymol: @chemik_kieszyk:

https://www.citizensadvice.org.uk/immigration/switching-from-pre-settled-to-settled-status/

[]
You might be able to get pre-settled status for another 5 years. You should apply before your current pre-settled status ends.

You can add together the time from both periods of pre-settled status. You can then apply for settled status when you’ve lived in the UK for 5 years in a row.

Okej, więc do czego to się odnosi?

@Ularadarowiec Strony rządowe mówią że można aplikować
  • Odpowiedz
@Euthymol https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families/switch-from-presettled-status-to-settled-status

O ta sekcja:
If you’re not eligible for settled status
If you’re not eligible for settled status because you spent more than 6 months outside the UK in a 12-month period, you may be able to get pre-settled status again.

Both of the following must apply:

the time you spent outside the UK was before 31 December 2020
you were back in the UK by 31 December 2020
  • Odpowiedz
@kwiatosz: dzięki.

nie ma możliwości przedłużenia pre-settled na podstawie własnego pobytu, jeśli przerwa jest po 31 grudnia 2020. pre-settled jest ważny do daty ważności, a potem niestety będzie trzeba albo aplikować o inną wizę, lub wracać do Polski. Chyba że zasady zmienia się w międzyczasie.
  • Odpowiedz
Pre-settled wygasa jeśli osoba w ciągu 2 lat się nie pojawi z powrotem w UK. Można być 180 dni w ciągu roku poza uk na każde kolejne 12 miesięcy.
Jeśli ktoś jest dłużej poza granicą nie kwalifikuje się na status stały a co za tym idzie w momencie gdy pre się kończy musi opuścić uk
Jest wyjątek nieobecności 12 miesięcy ale trzeba mieć konkretny powód, covid się dawno skończył, więc to nie
  • Odpowiedz
Okej, więc do czego to się odnosi?


@kwiatosz: odnosi się do tego, że jak nie możesz aplikować o settled z jakiegoś powodu, to możesz sobie przedłużyć, ale powodzenia z udowodnieniem tego. Op został wysłany na furlough, wrócił do PL i olał sprawę, więc ma kiepską sytuację według mnie.

@Ularadarowiec kluczowe pytanie- czy Twój pracodawca sprawdzał Twój status w czasie ponownego zatrudniania? Szybko do HRu dzwoń zanim Cię służba graniczna shaltuje na
  • Odpowiedz
@Ularadarowiec: tak, edytowałem posta i już nie zdążyłem, bo odpowiedziałeś. W takim razie wygląda, że wzięli Cię jako wyjątek i masz przedłużony pre-settled.
Na wszelki wypadek wydrukuj sobie jakie potwierdzenia/kody, cokolwiek możesz odnośnie statusu żeby machać tym na granicy, jak ktoś się #!$%@?. Przygotuj też jakąś historię czemu nie mogłeś aplikować o settled przez dwa lata.
  • Odpowiedz