Wpis z mikrobloga

Śmieszki śmieszkami, ale trzeba przyznać że się kończy pewna epoka ( ͡° ʖ̯ ͡°) Nie wiem czy na wykopie znajdziemy osobę, która pamięta innego władcę Zjednoczonego Królestwa niż Królowa Elżbieta, skoro pewnie dziadkowie niektórych z nas nie pamiętają innego xD Miała styczność z 15 premierami, była królową gdy na świecie dochodziło do wielkich przemian i wydarzeń. Myślę, że jest to pewnego rodzaju ikona XX/XXI wieku i długo nikt jej nie przebije.

#anglia #uk #wielkabrytania #przemyslenia
  • 34
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ManiacTeam: Elżbieta Bowes-Lyon nigdy nie była władca Zjednoczonego Królestwa ani żadnej części Imperium Brytyjskiego. Była żona króla Jerzego i matka królowej Elżbiety, którzy byli suwerenami UK. Nigdy nie „trzymała steru władzy”, ani nie była w żaden inny sposób formalnym organem władzy. Jako wdowa pełniła wyłącznie obowiązki reprezentacyjne. Przestań pieprzyć głupoty.
  • Odpowiedz
@NoMoreTearsJustSmile: W momencie śmierci Jerzego VI, władza automatycznie przeszła na Elżbietę II. Sukcesję w UK reguluje Bill of Rights z 1689 r. i Act of Settlement z 1701 r. (obowiązujące nadal). Od 2013 jest tez nowelizacja znosząca pierwszeństwo mężczyzn do dziedziczenia tronu. Tron dziedziczy potomek władcy, a nie małżonek. Koronacja nie ma nic do rzeczy i zawsze jest z opóźnieniem. Tyle w temacie.

Edit: ustawa z 2013 to Succession to
  • Odpowiedz
@NoMoreTearsJustSmile: moja prababcia urodzona w 1921 roku zmarla w 2012. Kiedy sie urodzila w domu nie mieli pradu a nawet podlogi, chodzili po ubitej ziemi. W ostatnich latach zycia miala plaski telewizor i komorke - kiedy sobie o tym pomysle wydaje mi sie to tak samo surrealistyczne jak zycie krolowej ktora urodzila sie w tym samym roku co pierwszy rzad Pilsudskiego, a zmarla w czasach tiktoka i placeniu w sklepie
  • Odpowiedz
@ManiacTeam: obecni 70-latkowie mieli 0 lat w momencie objęcia tronu przez Elżbietę. Można spokojnie założyć, że z kilku pierwszych lat guzik pamiętają, a potem jeszcze parę ładnych lat się nie interesowali, tym bardziej, że nie było internetu, a tv może jakaś i była, ale niezbyt powszechna.

To oznacza, że można spokojnie podnieść barierę do 80 a może nawet więcej.

A przez "pamiętają" trudno zrozumieć coś innego, jak żyli i interesowali
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Niczego się nie czepiam, bo po śmierci Jerzego a do koronacji Elżbiety II zgadnij kto trzymał ster? :)

@ManiacTeam: Elżbieta II trzymała już ten ster zanim odbyła się oficjalna koronacja. Jej matka była "tylko" żoną króla i ani przez chwilę nie była władcą Zjednoczonego Królestwa.

Jest różnica pomiędzy królową sprawująca władzę, a królową jako małżonką króla. Żona wójta, to wójtowa, a żona bednarza to bednarzowa, ale to nie sprawia że
  • Odpowiedz