Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Jestem pełen podziwu jak ludzie uczą się tak trudnego języka jakim jest Polski, a ja tyle lat się uczyłem angielskiego i do dziś nie potrafię kilku sensownych zdań skleić.
Pracuję w kołchozie gdzie przyjęli Ukraińca. Sympatyczny, uśmiechnięty gość którego miałem szkolić. Niestety pierwszy raz przyjechał do Polski i totalnie nie potrafił nic powiedzieć w naszym języku. Dukał tylko dzień dobry, dziękuję itp. Gość pracuję u nas od marca. Po okresie próbnym został przypisany na inną zmianę i tylko się mijaliśmy. Dziś będąc w robocie spotkałem go na parkingu gość mówi biegle w języku Polskim. Oczywiście z swoim akcentem, ale używa tylko naszych słów..
#jezyki #jezyk obcy

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6314fa172b78520d6299b14f
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Przekaż darowiznę
  • 6
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Przypomniałeś mi fryzjera, do którego chodziłem w Katowicach. Na początek tylko angielski/ukraiński. Kiedyś go lekko prowokacyjnie spytałem, czy planuje się uczyć polskiego. Odpowiedział, że już się uczy, ale nie czuje się póki co na siłach. To był gościu, do którego chodziłem kiedy mój ulubiony fryzjer był zajęty. Jakieś pół roku później znowu nie mogłem iść do swojego zwyczajowego fryzjera, przywitałem się i spytałem "jak idzie z polskim". Chłop z minimalnym
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MattePRL: gadałem kiedyś z Ukraińcem na ten temat, to powiedział, że chciałby się nauczyć ale pracuje po 10-12h dziennie i nie ma kiedy, a Polacy zapominają o tym albo patrzą ze swojej perspektywy XD
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: polski i ukraiński są bardzo podobne, mają ok 70% słów identycznych tylko trzeba ogarnąć czym się z grubsza różnią, a to przychodzi samo jak starasz się używać, słuchasz.

Np. ruchatysja znaczy ruszać się. (Tak, to akurat pamiętam bo jest tym słowem-pułapką gdzie jak Ukrainiec powie 'ruchaj się' to jest śmiesznie :) ). Zamiast się mają sja albo s' zamiast ć mają ty. No i w tym wypadku nasze 'sz' to
  • Odpowiedz