Wpis z mikrobloga

Obejrzałem pierwszy odcinek Pierścieni Władzy i podchodząc do serialu sceptycznie, myśląc, że będzie jak z Wiedźminem to na razie nie jest źle. Na pewno znacznie wyższy poziom od tiktokowego Wiedźmina. Największe wrażenie robią na pewno obłędne zdjęcia, zobaczymy co będzie w kolejnych odcinkach. W każdym razie bawi mnie narzekanie ultra-ortodoksyjnych tolkienistów piszących o braku zgodności z oryginałem. Film/serial na podstawie utworu nie musi, a według mnie nie powinien w ogóle dążyć do całkowitej zgodności z oryginałem.

Wyobraźmy sobie, że internet powstał kilkadziesiąt lat wcześniej i że fani Szekspira #!$%@?ą się taką samą skrupulatnością co fani Tolkiena i ekranizacje Szekspira w reż. Kurosawy zostają zaspamowane jedynkami. Jak to tak, żeby np. zmienić córki w synów jak w Ran na podstawie Króla Leara!!! Tak być nie może!!! Albo ekranizacje Kubricka, w tym najbardziej kontrowersyjne Lśnienie, gdzie sam King je krytykował, a osobiście uważam to za najlepszy horror w historii kina. Jak się chce zgodności z oryginałem to niech się nie wychodzi poza oryginał i pozostanie przy nim, a nie spamuje jedynkami, bo tak nie było w książce.
#lotr #film #seriale
  • 5
@TheKirghizLight: No wszystko ładnie pięknie ale to czas zdecyduje jak zostanie przyjęty ten serial. Jest wiele ekranizacji które mimo zmian dobrze wyszły i wiele innych które wyszły źle. Inna sprawa że oni nie adaptują żadnej książki, ale wmawiają ludziom że wiedzą co robić, podobnie było z Wiedźminem.
No wszystko ładnie pięknie ale to czas zdecyduje jak zostanie przyjęty ten serial. Jest wiele ekranizacji które mimo zmian dobrze wyszły i wiele innych które wyszły źle. Inna sprawa że oni nie adaptują żadnej książki, ale wmawiają ludziom że wiedzą co robić, podobnie było z Wiedźminem.


@Rafaello91: Oczywiście, że tak. Ja nie twierdzę, że on będzie wybitny, bo raczej nie będzie. Nie będzie jednak gniotem jak go niektórzy chcą przedstawić.

Tak
@TheKirghizLight: Ja tam nie sądzę że uważano że to będzie gniot, bardziej juz spodziewano się właśnie takiego Wiedźmina czy Wheel of Time czyli spoko ale bez szału, oczywiście z perspektywy kogoś kto nie czytał i nie wsiąknął w uniwersum. Ludzie trochę zapomnieli o ocenach takich jak 6/10 czy 5/10 i oba obozy obrzucają się 10/10 lub 1/10.
Ja tam nie sądzę że uważano że to będzie gniot, bardziej juz spodziewano się właśnie takiego Wiedźmina czy Wheel of Time czyli spoko ale bez szału


@Rafaello91: Wielu jednak uważało. Na pewno też jakość Wiedźmina wpływała na ten osąd LotR przed premierą na zasadzie analogii. A co do ocen to smutna prawda.