Wpis z mikrobloga

przejeżdzam często obok składu #wegiel w #siedlce i dzisiaj się dowiadywałem ile kosztuje aktualnie

tona 3200 zł ( ͡° ʖ̯ ͡°)

i widzę, że ludzie w tej cenie kupują bo kilka dni temu była dużo większa sterta na placu

w marcu dokupiłem trochę za 1700 zł jak widziałem co się dzieje z cenami a nasi rządzący mówili, żeby nie kupować bo cena węgla jest sztucznie zawyżana i za kilka miesięcy pis załatwi, że węgiel będzie tani

teraz na składach węgla mówią, że do grudnia nie ma szans żeby coś było taniej a możliwe że będzie jeszcze drożej

4 tony węgla do ogrzania domu na zime - rok temu kosztowało 4x900 zł = 3600 zł

dzisiaj 4x3000 zł = 12 000 zł

kosmos, przykładowy emeryt z emerytury 2000zł na te 3600 zł jakoś mógłby odłozyć odkładając co miesiąc 300zł, teraz żeby odłożyć 12 0000 zł przez pół roku musiałby nic nie jeść i z emerytury nic nie wydać a ten słynny dodatek węglowy nie starczy w tej chwili nawet na jedną tonę

#ogrzewanie #dodatekweglowy #polska #bekazpisu #quovadispolsko #jakzyc
Pobierz Ksemidesdelos - przejeżdzam często obok składu #wegiel w #siedlce i dzisiaj się dowia...
źródło: comment_1662123811vyxNvksR4DqC2j2eH5tfiP.jpg
  • 13
@Garulf: u mnie dom ok 100m kwadratowych potrzeba na sezon 3-4 tony zależy jaka zima, palić zaczyna się juz jesienią a czasem zima przeciągnie sie do późnej wiosny

jak jest lekka zima to 3 tony starczy, i z 4 ton które zwykle kupujemy tona zostanie

jak jest mroźna zima to z 4 ton nic nie zostaje a czasem trzeba wiosną jeszcze dokupić żeby dokończyć sezon grzewczy

no to tak jak pisałem
@asiajasiabasia: Dach ocieplony na poddaszu użytkowym, część nie ocieplony. Piec 5 klasy więc chyba ok. Przed ociepleniem szlo z 6 ton. Teraz 4 tony z grzaniem wody. Poza tym lubimy ciepło więc mam z 23-24 stopnie w domu. Raczej standardowe zużycie węgla myślę, to u Ciebie właśnie mało :D
@cerbi96: 4 tony węgla spalone w piecu 5 klasy to jakieś 28 000 kWh ciepła.
Przy domu 100 m.kw. daje 280 m.kw. / m.kw. / rok

Aktualne standardy budowy nowych domów to 70 kWh / m.kw. / rok więc dla domu 100 m.kw. teoretycznie tona by wystarczyła. Tak, wiem, że to stary dom, tylko pokazuję ile brakuje do obecnych standardów.

U mnie też było 22-23 stopnie w domu, bo lubie ciepło.