Wpis z mikrobloga

Świadome oszczędzanie. Dwa podstawowe elementy.

Podział budżetu:

Poduszka finansowa
Rozsądnie jest zacząć od zbudowania odpowiednio dużej tzw. poduszki finansowej. Te środki powinny być wysoko płynne (łatwy dostęp i możliwość skorzystania w razie pojawienia się pilnej potrzeby). Co powinniśmy wziąć pod uwagę przy określaniu wielkości poduszki finansowej?
miesięczne wydatki (czynsz, jedzenie, transport)
koszty zobowiązań w cyklu miesięcznym (raty kredytowe, leasingowe, alimenty)
ewentualne zmiany w zatrudnieniu (np. ile czasu zajęłoby nam znalezienie nowej pracy)

Pokrycie ryzyka – ubezpieczenia
Mądrym krokiem jest również uwzględnienie możliwego ryzyka związanego z wypadkami, chorobami, jak również z ewentualną śmiercią (w przypadku posiadania osób zależnych). Zgromadzenie odpowiednich sum, aby pokryć koszty rehabilitacji znacznych uszczerbków wypadkowych lub leczenia poważniejszej choroby (np. nowotworów) jest czasochłonne, a przechowywanie takich sum np. na koncie bankowym z reguły jest rozwiązaniem wysoce nieefektywnym z ekonomicznego punktu widzenia. Takie ryzyko warto „odsprzedać” towarzystwu ubezpieczeniowemu za miesięczną składkę, która będzie stanowiła niewielką frakcję potrzebnej sumy.

Najbliższe planowane wydatki
Wydatki na zaplanowane dobra konsumpcyjne takie jak samochód, nowy laptop czy remont powinny stanowić odrębną część gromadzonych oszczędności. Alternatywą w dzisiejszych czasach są raty 0, które pozwalają nam rozłożyć koszt w czasie.

Długofalowe oszczędności – przyszłe wydatki i inwestycje
Ostatnim etapem jest uwzględnienie przyszłych wydatków – np. zagwarantowanie edukacji dzieci, wcześniejsza spłata długoletnich zobowiązań, budowa domu czy emerytura. Ze względu na dłuższy horyzont, szczególnie warto tutaj pozwolić pieniądzom wykorzystać tzw. procent składany i wypracować dodatkowy zysk.

Krok 2. Pozwól pieniądzom pracować
Wszelkie statystyki pokazują, że jesteśmy konserwatywnym narodem w kwestii rozwiązań finansowych. Ogromna większość społeczeństwa przechowuje swoje oszczędności w gotówce lub na rozwiązaniach bankowych. W ostatnim czasie daję to ujemną realną stopę zwrotu.

Wykorzystaj pełne spektrum możliwości
Już na samych rynkach kapitałowych mamy możliwość skorzystania z instrumentów o różnej skali bezpieczeństwa/ryzyka. Znajdziemy tu rozwiązania zarówno dla osób preferujących spokojne / pasywne inwestycje, jak również osób chcących dynamicznie zarządzać swoimi aktywami. Istnieje dużo form inwestycji alternatywnych. Mimo trudnych czasów odpowiednia strategia przynosi zyski. Giełda ma nam dać oczekiwane rezultaty szczególnie w długim horyzoncie.

Określ cel
Na rynku finansowym dostępne jest sporo rozwiązań, które zwiększają bezpieczeństwo Twojej inwestycji dzięki większemu doprecyzowaniu celu gromadzenia środków. Jednym z przykładów mogą być ulgi podatkowe, gdy nasze oszczędności planujemy gromadzić na cel emerytalny.

Dywersyfikacja jako element bezpieczeństwa
Istotnym aspektem jest również uniezależnienie środków od jednego sektora gospodarki. Dywersyfikacja ma nam zapewnić także zróżnicowany dostęp do różnych części kapitału.

droetker4 - Świadome oszczędzanie. Dwa podstawowe elementy.

Podział budżetu:

Po...

źródło: comment_16619494840Mgx2nzljUXjjUvRCSp236.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@droetker4: warto, żeby jeśli ktoś już ma środki na inwestycje, poduszki finansowej od nich nie oddzielać. Lepiej całość mieć zainwestowaną. Niech to będą obligacje dla poduszki a giełda dla reszty - ale nie ma sensu, żeby te pieniądze leżały na lokacie czy koncie oszczędnościowym
  • Odpowiedz