Wpis z mikrobloga

Ponadto część pieniędzy wpłaconych na spłatę kredytu można odzyskać w momencie sprzedaży mieszkania, a tych wydanych na najem już nie da się odzyskać. W długim terminie wciąż bardziej opłaca się zakup. W polskich warunkach daje on także dużo większe poczucie bezpieczeństwa. Problem polega jednak na tym, że w przypadku osób młodych, które nie maja jeszcze zbyt wysokich dochodów, kluczowe znacznie ma to ile wyniesie miesięczna płatność za mieszkanie, a nie bilans płatności w długim terminie.

W długim terminie wciąż bardziej opłaca się zakup.

https://www.fxmag.pl/artykul/koniec-boomu-na-rynku-nieruchomosci-w-polsce-ceny-najmu-wyhamowaly-a-niektorych-miastach-nawet-spadaja-co-dalej-najem-mieszkan-sierpien-2022

Co o tym sądzą wykopki? Mała ankieta w komentarzach.

#kredythipoteczny
  • 22
  • Odpowiedz
@powodzenia: Obecnie kredyt jest sporo droższy niż wynajem- może lepiej poczekać np. do stycznia aż WIBOR zostanie zastąpiony innym wskaźnikiem i wtedy się zdecydować¯\_(ツ)_/¯ możliwe też że do stycznia spadnie o kilka % cena nieruchomości.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@KakaowyTaboret:
- 1.01.2023
- kapitan państwo kilka miesięcy wcześniej ogłasza zmianę wiboru na nowy narodowy wskaźnik
- no Grażyna, dobrali się wreszcie do tyłka banksterom, znowu będzie miniratka, pan premier to jednak fachowiec jest
- wchodzi neowibor
- mniejszy o 1pp od
  • Odpowiedz
@Lonesome_road: Oprocentowanie kredytu teraz na stałych to jakieś 8%, a na zmiennych ~9, ciekawe czy WIBOR tak skoczy jak mówisz ;)

Ale to tylko patrzenie mhm... inwestycyjne/krótkoterminowe. Posiadanie nieruchomości posiada wiele zalet zwłaszcza gdy ktoś ma dzieci, lub ma np. nietypowe hobby lub wymagania (powodzenia z zgodą na montaż szafy pancernej w wynajmowanym mieszkaniu by mieć gdzie trzymać broń sportową nawet haczyka na kalendarz nie mogłem zamontować)

Na dodatek rata
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@KakaowyTaboret: ja tu piję do mojego starego wpisu
https://www.wykop.pl/wpis/65206589
Krótko po tym, jak Vati zapowiedział nowy wskaźnik, który spowodował mokre gacie kredyciarzy, bo wreszcie będzie sprawiedliwie i uda się wydymać banki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Inb4 sam jestem kredyciarzem, wynajem był dla mnie bezsensowny odkąd z różową ukulaliśmy 20% wkładu ¯\_(ツ)_/¯ W sytuacji gdy zdecydowaliśmy się na mieszkanie w Warszawie/okolicach jedyna przewaga wynajmu - mobilność -
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@KakaowyTaboret: a czy WIBOR tak skoczy? Nie zdziwiłbym się. Wtedy rzuciłem te 10% ot tak, ale no. Dzisiejszy odczyt inflacji to ponad 16%, ja tu nie widzę za bardzo jak RPP miałaby zakończyć podwyżki.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@KakaowyTaboret: jesień 2018, ale ciężko porównać z wynajmem bo to szeregówka. Niemniej najwyższą ratę mieliśmy na początku (~2.6k), przez większość czasu poniżej 2k, a za taką kwotę guzik wynajęlibyśmy w Warszawie czy okolicach. No i jednak spłacamy swój kwadrat, a nie landlorda ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@KakaowyTaboret: expander to gowno. czemuś przyjmują, że kredyt ma wkład własny 10% (czyli wyższa marża), najpewniej zakładają że kredyt bierzesz w momencie przygotowania ich porównania (nie masz spłaconej nawet złotówki kapitału), zakładają kredyt wysokości jakoś 500k, skoro dla Warszawy wychodzi im rata prawie 5k. wszystkie założenia jakby pod konkretną tezę: kredyt się nie opłaca
ale nawet jeśli ich porównania nie są tendencyjne, to są to porównania na dany moment, a
  • Odpowiedz