Wpis z mikrobloga

Cześć,

Od dłuższego czasu męczy mnie kwestia przebranżowienia z #embedded na technologie związane z #java lub #csharp. W embedded uwielbiam kombinację #cpp z #linux gdzie konfiguracja peryferiów jest na wyższym poziomie abstrakcji i mogę skupić się na programowaniu komunikacji czy sterowaniu innymi urządzeniami/chipami. Niestety nie przepadam za mikrokontrolerami gdzie mnóstwo czasu spędzane jest na konfiguracje, ustawianie rejestrów i różne sprawy około-hardware'owe. Do tego dochodzą niskopoziomowe kwestie związane z pamięcią i strukturami danych, które muszą być uszyte pod te zastosowania zamiast wykorzystywać dobrodziejstwa biblioteki standardowej czy boosta. Niestety w obecnej firmie czeka mnie sporo mikrokontrolerowych projektów i podejrzewam, że pozostając w branży ciągle będę czuł ich oddech na plecach, bo #embedded nie tylko Linuxem stoi. Stąd plan przebranżowienia i skupienia się na software, bo jednak samo programowanie kręci mnie bardziej niż dłubanie w HW i jestem w stanie porzucić dla tego możliwości mrugania diodą :)

Do sedna - czy według Was jest sens brnąć w przebranżowienie, czy jednak poszukać czegoś w embedded z gwarancją pozostania w technologiach, które są najbliższe sercu? Jeśli tak to w jakie technologie byłoby wejść najłatwiej ze znajomością C++, Linuxa i pokrewnych rzeczy związanych z tymi technologiami? Czy są może jakieś gotowe poradniki dla doświadczonych programistów, którzy poszli już tą ścieżką? Domyślam się, że wiele osób pozostawiło embedded na rzecz wysokopoziomowego programowania.

#programowanie #programista15k
  • 20
@nielu rozumiem, że nowy pracodawca zainwestował w doświadczonego programistę z chęcią przebranżowienia i był świadomy, że musisz nauczyć się nowych technologii?
@Parseval: Tak, wprost mówiłem że mam dość embedded i prehistorii i chciałbym nauczyć się czegoś nowego. Ale też miałem parę swoich projektów które były poza systemami wbudowanymi i na nich pokazywałem że wiem co to oop, wzorce, że jakieś tam iac rzeczy też potrafię skleić
@steppenwolf90: wiadro zimnej wody? hahah przecież ten temat to jest jakieś #!$%@? dla idiotów. To forum jest na poziomie elektrody, gość chce przejść z C++ na web a inny typ mu poleca iść na admina ahahaha xd

@Parsecal: Przejście na webówkę to nie jest jakiś rocket science, javascript albo type script i lecisz tutoriale, Grokking the System Design Interview żeby mieć jakieś pojęcie o architekturze, piszesz jakieś dwie większe apki,
hahah przecież ten temat to jest jakieś #!$%@? dla idiotów


@hetero_sapiens: masz trochę racji, ale bez przesady

prawda jest gdzieś po środku, nie jest trudno przejść na web doświadczonemu programiście, ale na początek trzeba włożyć parę miesięcy dupogodzin w to żeby na bardzo nie schodzić ze stawką
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Parseval: ja uważam że warto uciec od emebdded,.małymi krokami możesz wejść w apki w c++ poza FW, potem wskoczyć w coś innego. Ja od 5 miesięcy jestem czysty od emebdded i nigdy tam nie wrócę.
@Parseval: czasem można trafić na projekt IoT gdzie nauczysz się JS'a i wtedy już gładko do webu

ale web też bywa nudny, debugowanie molochów, całe dni spędzane na sklejaniu bibliotek i narzędzi, embedded ma chyba koniec końców ciekawsze wyzwania
@Parseval: z tego co piszesz wynika, że masz na tyle doświadczenia aby startowąć do firm jak np. Panasonic, Sony itd.. po co zmieniać profil. Masz wiedzę i doświadczenie to rynek jest dla Ciebie otwarty...
@Parseval: @r00ti: hmmm mam trochę inne zdanie, tzn może za mało doświadczenia jeszcze w embedded, a może to fakt że na bare metal nie kodzzilem zawodowo ale ja prawdę mówiąc uciekłem od net core, C#, mikroserwisow itp bo wydawało mi się to średnio ciekawe. Wydaje mi się że to też nie kwestia projektów bo pracowałem przy nowych projektach, startowanych od zera, tworzyłem całą architekturę, mieliśmy możliwość korzystania z topowych technologii,
@Parseval: miałem podobnie, też typowo w embedded robię. ale na szczęście aktualny projekt mi pozwolił na płynne przerzucenie się na Jave i Pythona. I tak sobie skaczę między tymi językami. Aczkolwiek nie wyobrażam sobie porzucić całkowicie emebedded. Fajnie mieć odskocznie i być plastyczny, ale jakbym miał typowo klepać jakieś CRUDy w Javie czy inne proste apki to bym się załamał. W embedded mi się wydaje że masz często ciekawsze zadania
@wojciet Zgadza się, nie ma problemu z potencjalną zmianą, ale mam trochę opory przed takimi korporacjami. Jednak jak nie spróbuję to się nie dowiem i pewnie finalnie niedługo to zrealizuję.

@pepepanpatryk prawda, embedded ma niespotykane i ciekawe problemy. Z tego co aktualnie wnioskuję, to kwestia znaleźć firmę, która nie operuje na wszystkich gałęziach embedded tylko działa w zakresie Linuxa.
@Parseval: Można pracować w embedded nie będąc programistą embedded. Może nie znam życia, ale trochę nie rozumiem polityki twojej firmy. Mimo, że dział rozwoju w którym pracuję liczy jakieś 5 lat u nas programiści dzielą się na tych programujących mikroproce i na tych C++ & linux. Nie widzę sensu w łączeniu tych dwóch stanowisk.

Mało tego, jak przeglądam jakieś oferty pracy również dostrzegam zdecydowany podział pod tym względem.