Wpis z mikrobloga

#rekuperacja #gwc #budujzwykopem #budowadomu

Bardzo pomału planuje zacząć budować dom. Kolega, który również planuje bardzo pomału budować zaczął się doktoryzować z gruntowego wymiennika ciepła do rekuperacji pod płytą fundamentową lub pod chudziakiem w fundamentach . Na jutubie jest parę opinii i filmików jak się do zachowuje, niemniej jednak może ktoś takowy posiada i powie przede wszystkim o minusach tego rozwiązania :)
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@stabil88: a ja mam całkiem odmienne zdanie na ten temat niż wszyscy pozostali i sam przy swojej budowie domu mam zamiar to wykonać.
1. Zdaję sobie sprawę że te pieniądze nigdy się nie zwrócą ale nie wszystko jest przeliczalne na pieniądze.
2. W moim przypadku jako osoby z bardzo wrażliwymi zatokami nie ma szans żebym mógł przebywać całe dnie w klimatyzowanym pomieszczeniu, czasami dłuższa trasa w klimatyzacji w aucie potrafi wywołać zapalenie na kilka dni.
3. Skoro klima odpada zdecydowałem się właśnie na GWC i doprowadzanie do rekuperatora powietrza już wstępnie schłodzonego(w lecie) / podgrzanego (w zimie), de fakto nie mam innej opcji.
4 Z plusów to eliminuje się w ten sposób problem suchego powietrza w pomieszczeniach w zimie - niestety takie minusy rekuperatora że wysusza powietrze, można co prawda dołączyć nawilżacze ale nie jestem do tego przekonany
5. Analogiczna sytuacja w lecie, nie masz zaduchu w pomieszczeniach co częste niestety jest przy rekuperacji a w szczególności czerpni od południa
  • Odpowiedz
@stabil88: @Bad_Wolf: nigdy się nie zwróci, zabieranie ciepła spod budynku powoduje większe nakłady na ogrzewanie tego budynku. W zależności od rodzaju GWC można wymieniać wady/zalety.

@ptak_powszedni: do odzysku wilgoci stosuje się reku z wymiennikami entalpicznymi. Wentylacja mechaniczna ma za mały przepływ powietrza - 150-250 m3/h, żeby robić za klimatyzację, która ma ok 400-600 m3/h.
  • Odpowiedz
@ptak_powszedni: No ja też jestem za tym rozwiązaniem, przydałby mi się tylko opinie co może pójść nie tak w takim rozwiązaniu. Co do chłodzenia to mimo wszystko planuje również montować, z tym że jak mniemam będzie mniej energii potrzebowała to osiągniecia ustalonej przeze mnie temperatury.
@kubapolice: no właśnie, lichy ze mnie fizyk/matematyk, a przydałby się chociaż jakiś punkt zaczepienia ile to może mieć uzysku.
@Djelon: jakieś
  • Odpowiedz
@stabil88 też o tym myślałem ale brak konkretnych obliczeń i badań wybil mi ten pomysł z głowy. Też czytałem o problemie czyszczenia tego, skoro tam przepływa powietrze, wilgoć może się tam zrobić wylęgarnia
  • Odpowiedz
@ptak_powszedni: @stabil88:

Moje największe mieszane uczucia to są takie, że to są kanały powietrzne, które idą pod ziemią. A pod ziemią jak pod ziemią, kit wie co tam się lęgnie. Wilgoć, grzyb i co jeszcze. Może się mylę, nie wiem, nie mam.

Jeśli chodzi o klimę, to ja też należę do tych osób którym momentalnie głowa puchnie od klimy. Trick polega na tym, żeby nie ustawiać na siebie
  • Odpowiedz
Moje największe mieszane uczucia to są takie, że to są kanały powietrzne, które idą pod ziemią. A pod ziemią jak pod ziemią, kit wie co tam się lęgnie. Wilgoć, grzyb i co jeszcze. Może się mylę, nie wiem, nie mam


@asiajasiabasia: pewnie mówisz o chałupniczej metodzie rurowej w której rzeczywiście mogą pojawić się pleśnie i grzyby jak nie ma właściwego odprowadzenia nadmiaru skroplin. Przy zastosowaniu GWC z kruszywem ten problem nie występuje

Jeśli chodzi o wysuszanie powietrza przez rekuperację, to mit. Po prostu SPRAWNA wentylacja + OGRZEWANIE w zimie osusza powietrze. Wilgotność w powietrzu jest względna, przy takiej samej ilości wody w powietrzu przy powiedzmy 0 stopni wilgotność to 70%, ale po ogrzaniu do 20 stopni robi się z tego powiedzmy 30% (przykładowe wartości, strzelam bo nie chce mi się szukać
  • Odpowiedz
@stabil88: zobacz sobie glikolowe GWC wpięte do dolnego źródła od pompy ciepła. W lato dolnego źródła prawie nie używasz. Wymiennik GGWC może wtedy schładzać powietrze do nawiewu.
  • Odpowiedz
@VaultDweller: ale wylęgarnia czego ? nie będę zasysał z tego robaków tylko ogrzane/schłodzone powietrze ?
@Djelon: ale jaka jest ta rzeczywistość ? :P Jeżeli ktoś mi powie i przedstawi dowody, że pod budynkiem nie, ale obok będzie super jak zrobię i zyskam lepszy komfort powietrza w domu/mniejsze nakłady na grzanie to będę bardziej do tego przekonany :P
@kubapolice: ten obiektywizm mnie właśnie martwi :D
@asiajasiabasia
  • Odpowiedz
@stabil88: @ptak_powszedni: Ja też zacząłem magisterkę w tym kierunku (jak i wielu innych kwestiach). Ja planuje zrobić GWC glikolowy pod piwnicą (jako że już będzie rozkopane ), i chyba jest najbardziej bezpoieczna opcja jeśli chodzi o higienę
Co już wiem
1. Reku się nie opłaca, ale warto
2. glikolowy wymiennik jest najbardziej higieniczny
3. Można na linii podłączyć klime gdyby wymiennik nie wyrabiał ale to
  • Odpowiedz