Wpis z mikrobloga

Mirki z #gielda, jak to rozumieć jeśli mam dostępny ETF niby ten sam ale możliwość handlowania nim w dwóch różnych walutach na tej samej giełdzie? ISIN i ticker jest ten sam, tylko "trading currency" się różni. O co tu chodzi? Niezależnie w jakiej walucie kupię to w rezultacie będę mieć te same aktywa? Jak kupię jedną sztukę za USD i jedną za CHF to na koncie maklerskim pojawi się jedna pozycja o wielkości 2? Czy mogę to kupić za jedną walutę a potem sprzedać za drugą na tej samej giełdzie? Jeśli to jest ten sam ETF, to co z przewalutowaniem w momencie transakcji? Trochę mnie ten przypadek skołował.
4833478 - Mirki z #gielda, jak to rozumieć jeśli mam dostępny ETF niby ten sam ale mo...

źródło: comment_1661796492rv5kiAFo52hqGzD6o4vl9a.jpg

Pobierz
  • 11
@diwi: Ale screen jest nie od maklera a z giełdy. Szwajcarska giełda SIX. W międzyczasie znalazłem taki opis na justETF. Może to ma nawet sens. Jako posiadacz udziałów w konkretnym ETF-ie możesz go komuś sprzedać albo kupić od kogoś w takiej walucie w jakiej wam pasuje, albo nawet prowadzić handel wymienny. Tylko oczywiście giełda musi oferować do konkretnych transakcji infrastrukturę. Może tak jest w tym przypadku, jest możliwość zrobienia transakcji w
4833478 - @diwi: Ale screen jest nie od maklera a z giełdy. Szwajcarska giełda SIX. W...

źródło: comment_16617987864PkEqLoSTTAcZnK7efz1Ot.jpg

Pobierz
@4833478: Bardziej podejrzewam to co wrzuciłeś jako drugi screenshot, że akurat ta giełda pozwala Ci kupować w innych walutach i sama robi przewalutowanie.
i sama robi przewalutowanie.


@diwi: Ale jeśli transakcja jest między uczestnikami giełdy i nie obejmuje kreacji lub odkupienia udziałów przez AP (authorized #!$%@?) to żadne przewalutowanie nie jest potrzebne, tak jak napisałem. Przecież jeśli ja i Ty działalibyśmy na tej samej giełdzie i chcieli coś od siebie kupić/sprzedać w walucie X to nie musimy przewalutowywać na USD żeby od razu przewalutować z powrotem.
Ja akurat inaczej rozumiem ten screenshot z justetf


@diwi: ja rozumiem dosłownie tak: trading currency oznacza walutę w której możliwy jest obrót konkretnym ETFem na konkretnej giełdzie. Jeśli giełda oferuje obrót danym ETFem np. w GBP to trzeba pamiętać, że kupując taki ETF za GBP dalej jest się wyeksponowanym na walutę ETFa (np. USD). (To nie ma nic wspólnego z przewalutowaniem w momencie transakcji.) I najważniejsze: warto się upewnić że w
jedyne co mogę dorzucić w kwestii wyboru waluty tego samego ETFa: https://inwestomat.eu/waluta-notowan-funduszu-etf-nie-ma-zadnego-znaczenia/


@diwi: Dzięki za link, bardzo fajnie jest to tam opisane i wyjaśnione ale w całym rozumowaniu w tym artykule brakuje bardzo ważnego przypadku. Gość tam pokazuje jak to nie ma znaczenia czy kupisz ten sam ETF za funty, euro czy dolary, ale dlaczego nie mówi o przypadku zakupu go za złotówki? Pewnie dlatego, że w złotówkach nikt nim nie
@4833478: Dlatego jeśli to możliwe to raczej nie wymienia się waluty u brokera tylko gdzie indziej i wpłaca na konto maklerskie konkretną walutę.

Ja tak robię w XTB, wpłacam przez PayPal kasę wymienioną Revolutem dzięki czemu unikam prowizji.

Oczywiście istnieje też w Polsce przypadek z IKE/IKZE gdzie nie da się uniknąć wymiany przez brokera.