Wpis z mikrobloga

Mam w tej chwili w domu (za NAT) postawiony serwer WWW + parę innych usług. Wszystko przekierowane na routerze dostawcy.
Chcę sobie teraz wystawić serwer pocztowy (konkretnie mailcow), ale UPC nie pozwala na przekierowanie portu 25 (bez tego nic nie chce ze mną gadać). Jedyna moja opcja to odblokowanie DMZ na jeden adres IP. Nie chcę wystawiać CAŁEJ maszyny wirtualnej, tylko pojedyncze porty, więc wymyśliłem sobie, że na DMZ postawię coś, co będzie robiło przekierowania na wybrane porty, a resztę zablokuję albo wykorzystam do fail2bana.
I teraz - właściwie nie wiem CO tam postawić:
- jump server się nie sprawdzi, bo to SSH i gubi adresy źródłowe
- iptables wymaga dodatkowego NAT, żeby nie gubić źródłowych adresów IP (?)
- socat - jak wyżej
- opnsense/pfsense wydają się być overkilem do tego, zresztą i tak chyba też wymagają NATa. Co i tak jest bez sensu, bo wszystko jest w tym samym subnecie.

Jest jakaś sensowna opcja? Chciałbym, żeby wifi nadal załatwiał router UPC, a tym portom, które przekierowuje to zwyczajnie ufam. Jak to rozwiązać, bez dostawiania własnego firewalla i nowego routera? Co powinno być tym "przekierowującym serwerem", albo jak to rozwiązać?

#siecikomputerowe #serwery #serwerownia
  • 20
@emitar: nie, ma być wszystko lokalnie. Wszystko mi w homelabie działa i chcę się też trochę pobawić i pocztę dołożyć.

Niby mam już dwa switche vlan w drodze i pewnie skończy się dołożeniem nowego routera wifi.
ALE - no kurde, aż mi się to wydaje nieprawdopodobne, że nie ma tego jak prosto ogarnąć. Prąd drogi, chciałem po taniości na tym co już mam, to @UPC_Polska musiało dać d.. i blokady założyć
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@RRybak: ja bym poszedł w iptables, ale to ja
ewentualnie bym to mikrotikiem załatwił, ale chcesz miec dalej wifi od upc wiec mt bez sensu
@ulises: tylko iptables wymaga dwóch interfejsów w dwóch różnych subnetach, czy się mylę (?) Nie znalazłem póki co sensownego rozwiązania jak zrobić forward na port na inne IP w tym samym subnecie

@Bad_Wolf: Domenę mam na dynu, mx już mam dopisany - wszystko działa w trybie DMZ, tylko irytuje mnie, że on zwyczajnie za dużo otwiera (gdzie normalnie przekierowałbym 6 portów i by wystarczyło).
W trybie bridge stracę wifi (nie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@RRybak: mylisz sie, eeeeh nie chce mi się iść po laptopa bo bym Ci wkleił przykład

Idea jest tak, ze nie wklejasz tego w sekcji filtrr, tylko w sekcji nat i na pre routingu decydujesz gdzie to przekierować dalej

Ba w iptables możesz wtedy od razu wszystko inne dropować
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@RRybak: *nat
:PREROUTING ACCEPT [0:0]
:INPUT ACCEPT [0:0]
:OUTPUT ACCEPT [0:0]
:POSTROUTING ACCEPT [0:0]
# uSERVER
-A PREROUTING -i eth0 -p tcp -m multiport --dports 80,443 -j DNAT --to 192.168.0.13
-A POSTROUTING -j MASQUERADE
#
COMMIT
@Bad_Wolf: tak po prawdzie, to maila potrzebuję bardziej familijnego i do pobierania maili serwisowych, które spływają z różnych lokacji. Gmail wszystko co przychodzi taguje mi jako spam i już mam dość odznaczania i kretyńskiego oznaczania logów rsnapshota jako "oferta" :D Na wysyłaniu mi mało póki co zależy (chociaż pewnie niedługo, hyhy).

@ulises: snat nie jest potrzebny? Zdaje się, że gdzieś widziałem to podejście, ale ktoś na redicie narzekał, że nie
ale UPC nie pozwala na przekierowanie portu 25 (bez tego nic nie chce ze mną gadać). Jedyna moja opcja to odblokowanie DMZ


@RRybak: a próbowałeś? Operatorzy blokują 25 ze względu na rozsyłanie spamu, dopóki nie wykupisz profesjonalnego łącza to nawet dmz nie pomoże.
@ulises: nom, sprawdziłem - przechodzi, ale adres jest z "jump hosta". Logi się świecą z lokalnym IP 192.168.x.x (ten system z iptables), a nie z zewnętrznym
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@RRybak: w sumie może faktycznie jest tak jak mówisz, mi to nigdy nie przeszkadzało w sumie, ale w kilku serwisach trzeba było ustawiać trusted proxy
@ulises: no tak, dmz wbija, na serwerze z iptables przekierowanie jak podałeś powyżej (wydaje się, że drugi interfejs jest w ogóle niepotrzebny), ale serwer pocztowy widzi połączenie ze 192.168.0.200 - i z bani próbuje to przepuszczać przez RBL :D
@ulises: dobra - przyszły maile z WP zaległe. Testery pokazują, że reverse dns działa, ale banner się z ptr nie zgadza, hyhy/
No dobra, coś się przebija, spróbuję z tą maskaradą pokombinować. Jakby mi się jeszcze udało przenieść adres z zewnątrz, to byłbym w domu.