Wpis z mikrobloga

Nie trzeba oglądać całości, zaznaczyłem od którego momentu wystarczy oglądać.
Laska podjęła challenge polegający na codziennej medytacji, 20 min. dziennie, przez 6 tyg. Na początku zrobiono skan fMRI i po zakończonym wyzwaniu tak samo.
Końcowy skan pokazał zmniejszenie aktywności ośrodka w mózgu odpowiedzialnego za niepokój i odruch "walcz i uciekaj" (głównie amygdala), jak również ogólne wyciszenie powiązanych ośrodków.
Są pokazane skany i wypowiada się neurolog.

https://youtu.be/GNN-a8Ah0qg?t=813

#medytacja #mindfulness #psychologia
Dreampilot - Nie trzeba oglądać całości, zaznaczyłem od którego momentu wystarczy ogl...
  • 10
  • Odpowiedz
@Dreampilot: Ok, skąd wiadomo, że jej stan psychiczny jest zawsze w takiej samej aktywności gdy wchodzi do skanera?
Czy to nie jest tak, że "przed" to tak naprawdę np. pierwszy pomiar/skan, a "po", to drugi/ostatni skan?
Skąd wiadomo/założenie, że za każdym razem po wejściu pod fMRI, jej/każdego stan miałby być taki sam?
Robiono jej więcej skanów jako próbkę kontrolną, średnią?
Jak dla mnie to jedynie naciągana korelacja, pomiar stanu psychicznego, który
  • Odpowiedz
@Trewor: Słuszne zarzuty z tym że to doświadczenie zostało replikowane u wielu osób zawsze z podobnym skutkiem. Naciągana korelacja albo placebo? Wątpię, ponieważ kognitywny proces medytacji musi wywierać jakiś wpływ na mózg.

"The scans still detected changes in the subjects’ brain activation patterns from the beginning to the end of the study, the first time such a change — in a part of the brain called the amygdala — had been
  • Odpowiedz