Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Gdzie można sobie obejrzeć filmy w których jest przedstawione jak powinno się zachować w danych sytuacjach społecznych? Jestem upośledzony społecznie i nie rozumiem konwensansów, smalltalków itp. albo np. dlaczego nie można łazić w dżinsach wszędzie, albo nie rozumiem czy ktoś mnie lubi itp. W procesie edukacji szło mi bardzo dobrze, ale przez złe doświadczenia z ludźmi w dzieciństwie, nigdy nie miałem przyjaciół.
#rozwojosobisty
#asperger (też, mimo że się NIE diagnozowałem)
#kiciochpyta
#pytaniedokesperta
#psychiatria

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #630b1715e1ffb3d8a8a62126
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 15
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@AnonimoweMirkoWyznania: Fundacja pomoc autyzm publikuje filmy na yt, Akademia umiejętności dla dzieci z autyzmem podobnie (wiem, że "dla dzieci", ale może i tam znajdziesz kilka odpowiedzi). Znajdziesz w internecie filmy modelowe do zamówienia, no generalnie poszukuj filmów/książek związanych z treningiem umiejętności społecznych. Tak czy inaczej, w żadnym źródle nie znajdziesz konkretnych odpowiedź na wszystkie Twoje pytania. Poza tym niektóre normy i zasady społeczne trzeba przyjąć, "bo tak" i niekoniecznie da
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@AnonimoweMirkoWyznania: autyzm nie oznacza IQ poniżej normy. Sam mówisz, że dostrzegasz symptomy typowe dla osób w spektrum, a to już jakiś znak. Bycie w spektrum to nic złego. Znajdź miejsce, gdzie diagnozują dorosłych, pogadaj, dowiedz się więcej od eksperta, zamiast czytać wyłącznie nie zawsze mądre rzeczy w necie. Nie Ty pierwszy i nie ostatni możesz zostać zdiagnozowany w tym wieku. A jeśli diagnoza się potwierdzi, włączysz się w jakąś grupę
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kamilo67: nie ma czegoś takiego jak "test na autyzm". Diagnoza jest nieco bardziej skomplikowana niż kwestionariusz i powinna obejmować opinię kilku specjalistów. Nie chodzi tu też o przyszywanie łatki. Diagnoza może ułatwić kontakt z terapeutami, innymi podobnie myślącymi ludźmi i przede wszystkim terapia może pomóc w zrozumieniu "dlaczego ten świat tak wygląda, a mi się ciągle wydaje, że do niego nie pasuję" + pozwala na funkcjonowanie w społeczeństwie bez poczucia
  • Odpowiedz
@CommanderStrax: Nie wiem jaka jest nazwa, ale tyle to kosztuje jak chcesz wiedzieć czy masz.

Diagnoza może ułatwić kontakt z terapeutami, innymi podobnie myślącymi ludźmi i przede wszystkim terapia może pomóc w zrozumieniu "dlaczego ten świat tak wygląda, a mi się ciągle wydaje, że do niego nie pasuję" + pozwala na funkcjonowanie w społeczeństwie bez poczucia (lub z dużo mniejszym poczuciem), że się jest społecznie nienormalnym, jak to określiłeś.


No i co to da jak większość ludzi nie zaakceptuje inności? Poznanie znajomych czy partnera jest praktycznie niemożliwe wtedy. Jak nie masz skillów społecznych i nie jesteś dynamiczny to nie ma
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kamilo67:

A czemu zapalenie płuc można, a tego nie?

Zapalenie płuc to choroba nabyta ( nie wiem, czy posługuje się terminologią medyczną, nie jestem lekarzem), antybiotyki i inne leki mogą sprawić, że zniknie. Spektrum autyzmu to nie choroba i warto o tym pamiętać oraz nie powielać tego krzywdzącego mitu. To zaburzenie neurorozwojowe, sprawiające, że np. umysł, zmysły funkcjonują inaczej, niż u człowieka tzw. neurotypowego. Nie ma lekarstw, które mogą sprawić, że zniknie.

większość ludzi nie
  • Odpowiedz
GrubaAnia: @Kamilo67: robiłem diagnozę i dała mi tylko tyle, że zeszlo mi z barków pewne obciążenie w stylu "za mało się starałem" Teraz wiem, że nic wiecej nie dało się zrobić, nawet od psycholoszek robiących diagnozę dowiedziałem się, że dobrze sobie radze jak na osobe w spektrum. Mówiły też, że jeśli już przepracowałem fobie społeczne, mam prace, małe grono znajomych, nie mam depresji i tym podobnych problemów to... nie
  • Odpowiedz
@CommanderStrax: To czemu zaburzenie neurorozwojowe nie jest chorobą? Antybiotyki na raka też nie pomogą, a jednak uznaje się go za chorobę.

W pozostałej części tekstu nie masz racji tak jak wspomniał tutaj anonimowy - zawsze będzie traktowany z pogardą przez autyzm, mimo całej tej lewicowej mody na równouprawnienie. Nie ma szans poznać znajomych mając autyzm, zdobyć dobrą pracę i czerpać w pełni przyjemność z życia. W skrócie taki człowiek przegrał
  • Odpowiedz
PonadgabarytowaŻona: @Kamilo67: hej to znowu ja z poprzedniego komentarza. Jeśli chodzi o prace to dobrze płatna w IT możesz znaleźć mając spektrum. To w dużej mierze zajęcie stworzone dla osób z moim zaburzeniem. Przy czym w tej pracy i tak wiem, ze nie podskoczy za wysoko przez braki w social skillu i do końca pozostanie mi bycie dobrze opłacanym wyrobnikiem. Plus status społeczny programisty jest niski mimo dobrych pensji.
  • Odpowiedz