Wpis z mikrobloga

Szukam sposobu na pozbycie się skraplającej się wody na ścianach w małej, płytko osadzonej piwniczce. Wykonawca nie dał termoizolacji na zewnątrz i punkt rosy wypada wewnątrz pomieszczenia. Woda raczej na pewno pochodzi z wilgoci z powietrza, gdyż na ścianach od środka została wcześniej położona powłoka nieprzepuszczająca wody (hydroizolację też schrzanił), a na niej tynk renowacyjny.

Sam myślę jeszcze o położeniu na tym kilku cm styropianu, ale brakuje mi wiedzy i doświadczenia czy to oby na pewno dobry pomysł, a nic innego nie przychodzi mi do głowy.

#budownictwo #budowadomu #budujzwykopem #budowlanka #remont #remontujzwykopem #dom #pytaniedoeksperta
  • 7
  • Odpowiedz
@eden1337 woda się wykrapla, bo w piwniczce jest chłodniej (na tyle chłodniej, że wypada poniżej punktu rosy dla aktualnie panującej wilgotności). Albo zastosuj osuszacz powietrza, albo podnieś temperaturę powietrza w piwniczce.
  • Odpowiedz
albo podnieś temperaturę powietrza w piwniczce.


@przemek_posp: musiałby ją podnieść na tyle mocno, by punkt rosy przerzucić poza ściany, co w praktyce przy nieocieplonej ścianie sprowadza się do grzania "jak cholera". Taniej wyjdzie osuszacz. Albo jednorazowo, ale za to skutecznie: ocieplić ściany od zewnątrz.
  • Odpowiedz
co w praktyce przy nieocieplonej ścianie sprowadza się do grzania "jak cholera". Taniej wyjdzie osuszacz. Albo jednorazowo, ale za to skutecznie: ocieplić ściany od zewnątrz.


@Jarek_P
Ale OPowi to się dzieje teraz, gdy mamy lato, wysokie temperatury zewnętrzne, wysokie wilgotności powietrza.
Piwniczka jest chłodniejsza, jej ściany również, przez co wykrapla sie woda. Przy dzisiejszych warunkach to wystarczy pewnie 19-20 stopni temperatura przegrody, żeby się woda zaczęła wykraplac. Jedynie pomoże osuszacz i uszczelnienie
  • Odpowiedz
@Jarek_P: termoizolacji zewnętrznej tych ścian nie mam już za bardzo jak zrobić, bo dom już stoi, a piwniczka znajduje się w zaniżeniu pod schodami wewnątrz budynku
  • Odpowiedz
@przemek_posp: jest dokładnie tak jak piszesz, woda skrapla się jedynie na części ścian, które są poniżej poziomu gruntu (są chłodniejsze). W piwniczce planowałem mieć niższą temperaturę, bo ma służyć jaki spiżarka do przechowywania żywności.
  • Odpowiedz