Wpis z mikrobloga

Jest luty 1993 roku, trwa wojna w Bośni. Żołnierze Republiki Serbskiej masowo gwałcą boszniackie i chorwackie kobiety, tworzą nawet obozy koncentracyjne, które służą temu jednemu celowi.

Nie będę przytaczał opisów, jak ktoś chce, to może poczytać o tzw. Domu Karamana w miasteczku Foča, gdzie przetrzymywano i gwałcono nawet 12-letnie dziewczynki.

Gwałcą też Chorwaci - w obozie Dretelj Serbki słyszą, że każda będzie gwałcona “dopóki nie urodzą Ustaszy”. Co przypomina o jednym z motywów gwałtów: to świadoma taktyka wojenna związana z czystkami etnicznymi. Dlatego kobiety często przetrzymywano do momentu, kiedy już nie mogły dokonać aborcji. Urodzenie dziecka gwałciciela miało zastraszyć i upokorzyć całą wspólnotę.

W tych okolicznościach Papież Polak pisze list do arcybiskupa Sarajewa Vinko Puljicia. Najwięcej uwagi poświęca w nim… płodom.

Jan Paweł II pisze, że zgwałconym kobietom - konsekwentnie nazywa je “matkami” - trzeba “pomóc w dostrzeżeniu różnicy między aktem godnej potępienia przemocy, zadanej przez ludzi zabłąkanych na manowcach rozumu i sumienia, a rzeczywistością nowych istot ludzkich, których życie poczęło się w takich okolicznościach. Jako stworzone na obraz Boży, także te nowe istoty zasługują na szacunek i miłość, jak każdy inny członek ludzkiej rodziny”

“Z całą stanowczością trzeba będzie w każdym razie przypominać, że mające się narodzić dziecko nie ponosi żadnej odpowiedzialności za to, co się wydarzyło i co zasługuje na potępienie, jest zatem niewinne i nie może być w żadnym przypadku uważana za agresora.

Cała wspólnota powinna zatem otoczyć opieką kobiety tak dotkliwie poniżone oraz ich rodziny, aby pomóc im w przekształceniu aktu przemocy w akt miłości i otwarcia się na nowe życie. Ewangelia przypomina nam, że na przemoc nie należy odpowiadać przemocą (por. Mt 5, 38-41)”.


#2137 #ukraina #papiez
knur3000 - > Jest luty 1993 roku, trwa wojna w Bośni. Żołnierze Republiki Serbskiej m...

źródło: comment_1661493370jPDtp51CW2LOPTqzuWsyFS.jpg

Pobierz
  • 74
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 38
@knur3000: nie wiem, czy jest sens porównywać. Jeden i drugi są autorami nieludzkich kocopołów, które nie przystoją nie tylko głowie kościoła, ale nawet zwykłemu człowiekowi posiadającemu elementarny RiGCz. To wskazuje, z jaką patologiczną instytucją mamy do czynienia i nie ma potrzeby zastanawiać się, który miał bardziej nasrane.
  • Odpowiedz
@Kressska:

Po prostu kościół nigdy na aborcję się nie zgadzał.

Kompletna bzdura i kłamstwo, koścół zmieniał stanowisko w tej kwestii wiele razy.

[...]Otóż nie zawsze tak było, że nauka katolicka, głoszona przez tę instytucję jako taką czy też jej przedstawicieli, uważała, że poczęcie rozpoczyna życie osoby ludzkiej w pełnym znaczeniu. Dyskusje na ten temat rozpoczęły się w III w. i wyrażano w nich rozmaite stanowiska, np. Tertulian potępiał aborcję i uważał
  • Odpowiedz
Kompletna bzdura i kłamstwo,


@Zgrywajac_twardziela: spoko, bez unoszenia się XD nie wnikałam w doktryny kościoła nigdy, bo zasadniczo mam gdzieś co mówi KK. Jednak od kiedy pamiętam, sprzeciwiał się on aborcji. I w czasach kiedy powiedział to JP2 też było to aktualne. I wciąż uważam, że chociaż też okropne jest to co mówił JP2, to nie gorsze niż to co mówi teraz Franek.
  • Odpowiedz
@Kressska:

spoko, bez unoszenia się XD

Sorki, ale wpienia mnie zawsze, że te kościelne brednie o aborcji są uznawane za jakiś pewnik i oczywistość, tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna. Trzeba o tym mówić głośno i prostować nieprawdy. Większość katolików nie zdaje sobie sprawy z tego, że znaczna część bredni które głosi kościół nie ma żadnego poparcia w Biblii, i to są tylko wymysły starych stulejarzy w sutannach.

nie wnikałam w doktryny
  • Odpowiedz
Bo aborcja to morderstwo, ale ludzie z lewicy nigdy tego nie przyznają.


@DeadIy: ja tam nie mam problemu z uznaniem że aborcja to morderstwo, po prostu do pewnego wieku płodu / dziecka nie ma to większego znaczenia.

Tak jak wy na prawicy uznajecie że można np. kogoś zabić za przestępstwo. Też za to idzie się do piekła, ale jednak można.

Podobnie jak na wojnie. Zamiast dzielnie dać się zabić jak prawdziwy
  • Odpowiedz
to nie głosi(jak na razie) słów które mają dodatkowo upodlić ich ofiary


@Zgrywajac_twardziela: a wspólne niesienie krzyża przez Ukrainkę i Rosjankę? IMO to takie "nie ważne kto zaczął, podajcie sobie rękę na zgodę" i fajrant.

ale Ty żyjesz 30-40(?) lat,


nie mam 40 ()
  • Odpowiedz
@znowu_musze_wymyslac:

nawet słowa o aborcji nie ma, tylko żeby społeczność pomogła matce a nie próbowała ją stygmatyzować


Wcale a wcale nie ma, że kobieta która się zdecyduje na aborcje w takim wypadku jest godna potępienia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

pomóc w dostrzeżeniu różnicy między aktem godnej potępienia przemocy, zadanej przez ludzi zabłąkanych na manowcach rozumu i sumienia
  • Odpowiedz
Tak jak wy na prawicy uznajecie że można np. kogoś zabić za przestępstwo. Też za to idzie się do piekła, ale jednak można.

Podobnie jak na wojnie. Zamiast dzielnie dać się zabić jak prawdziwy chrześcijanin czasów Nerona, uznajecie że można zabić w obronie. Nawet Kościoł ma kapelanów wojskowych xDDD

Więc tak, zabciie płodu może być i morderstwem, ale to że ma to geny człowieka nie oznacza ze można wzruszyć ramionami bardziej jak
  • Odpowiedz
@Kressska:

a wspólne niesienie krzyża przez Ukrainkę i Rosjankę? IMO to takie "nie ważne kto zaczął, podajcie sobie rękę na zgodę" i fajrant.

Ale list Wojtyły miał podobny przekaz. Czyny obu stron są złe, i elo, nie potępmy agresora, tylko skupmy się na tym, żeby czasem aborcji nie zrobiły zgwałcone kobiety, Franciszek chociaż takie kwestie pomija milczeniem, zamiast piętnować ofiary ¯\_(ツ)_/¯

nie mam 40 ()

No to
  • Odpowiedz
choć mają na ich dobro później #!$%@? on pierwszego do ostatniego dnia życia ¯_(ツ)_/¯


@RaghNaarRoog: Wszyscy prócz Boga mają na Ciebie #!$%@? - taka prawda. A nie muszę Ci chyba przypominać ile istnieje różnego rodzaju fundacji, akcji i czego tam jeszcze pomocowych, organizowanych chociażby przez KK. Argument o tym, ze po urodzeniu prolife ma Cię w dupie jest inwalidą totalnym. Czy jakbym Cię obronił przed #!$%@? przez bandę sebiksów to potem
  • Odpowiedz