Wpis z mikrobloga

Cześć mirki spod znaku #fotowoltaika. Miałem konsultacje w zakresie fotowoltaiki na naszym domie, pracownik był z firmy FreeEco, oto poniżej, co udało mi się zanotować i jakie mam ewentualnie obiekcje:

Przedstawiciel od razu chce zakładać max. Moc 9,6 kw (na zapas, bo to co wyprodukujemy z nawiązką będziemy zuzywac w ciągu 365 dni bez dopłat (80% nadwyżki) – i czy tutaj to nie jest trochę bez sensu? Z jednej strony ma racje ale z drugiej wydłuża się okres zwrotu z inwestycji
Panele monokrystaliczne (Raisen, niemieckie) dominują, bo są najczulsza na światło w tym swiatlo rozproszone ,
Panele fullblack Pan kosultant nie poleca - wydajność jest gorsza w pelnym sloncu (minimalnie) - ALE ta firma jednocześnie nie ma ich na stanie w magazynie wiec poleca „zwykle” te z widoczną „kratownicą” na panelu
Jak wyprodukujemy więcej energii np. w ciągu lata, energia ta wirtualnie jest „w chmurze” i jest 365 na jej wykorzystanie – tj normlanie używamy z pradu tylko opłaty jakby rozlicza się z tego „depotyztu” , który musimy wykorzystać w ciągu 365 dni
inwenter – przetwarza prad staly na prad stalu na zmienny, Huawei – jest w „komplecie” (10 lat gwarancji)
Droższy falownik Fronius hybrydowy (kosztuje 2 x tyle) -czy warto? chyba nie
Pracownik sugeruje zakupić magazyn energii a następnie dokupić:
* inteligentny licznik energii – aby wiedizec jak sobie rozliczać itp. (koszt 3000 zł)
*praocwnik zaznaczył, ze cała instalacja będzie montowana do krokwi na dachu, a nie do łat
*co trzeba zaznaczyć – mamy (chyba) bardzo dobrze usytuowany dach – od południa/południowego zachodu, bez drzew, żadnych cieni itp.

*gwarancja na cala instalacja: rękojmia 2 lata + przeglądy co dwa lata 400 zł które wydłuża rękojmie
*Firma załatwia 100% dokumentacji –
*Doplata do instalacji: 5k
Bufor ciepła: czyli grzanie wody (magazyn ciepla) można otrzymać dodatkowe 5k zwortu (realnie kosztuje ok 8 tys sam magazyn ciepla)

Koszty: falownik huawei 8000,
*24 panele Raisen 400 watopikow każdy, (800 netto za sztuke) , 25 lat na uzyski i 15 lat gwarancji producenckiej
*45 700 brutto zł (minus 4000 za dotacje z programu :mój prad: ze wszystkim lacznie ze zgloszneniami, istalcja, itp., moc instalacji to 9.6 kilowatopika)

Dodatkowo: mój ojciec koniecznie chce przeforsować panele full black bo godzies wyczytał (albo mu ten konsultant powiedział) ze może nie są wydajne w pelnym sloncu jak „zwykłe” panele, ale ogolnie są od „zwykłych” bardziej wydajne o 4% - ale czy te rzekome 4% zwroci koszt większy chyba o 400 zł za panel (w porównaniu ze zwykłymi)
Czy jest sens barania instalacji na zapas to ewentualnej pompy ciepła w przyszłości (w progoznie powiedzmy kilku lat) + jeszcze wymyśla jakieś akumulatory energii ("bo może kiedys sie przydadząm mozna kumulowac energie, ladowac auto elektryczne (nik z nas nie ma i raczej nie bedzie mial)

Nasz dom: duzy z przełomu lat90 2000 (ok. 200-220 m2 pow. użytkowej), ocieplony styropianem 5cm chyba, (ale strych nie jest ocieplony), duże okna (generalnie do wymiany), i stosunkowo energożerny - zuzywamy min 4,5 wegla na sezon przy czym nigdy nie mamy wiecej jak 21-22 stopni (akurat my tak lubimy, bez sensu grzać zeby chodzić w gaciach bo a gorąco).

Mam też jakies ofery w pdf wyslane na maila. jak cos to chcemy placic gotówką za to.
Powiedzcie co myslicie nt. ww. oferty, co do ceny, specyfikacji, warunków ( oczywiście na ile mozna na podstawie tego mojego chaotycznego wpisu)

#fotowoltaika #energetyka #ogrzewanie #pompaciepla
  • 14
@bez_szalu: a ile zużywacie tego prądu, ile wynosi ten zapas?

a co do ocieplenia domu i pompy ciepła to nie myśl o żadnej pompie zanim chałupy nie docieplisz i okien nie powymieniasz. Dopłacisz 10k albo lepiej do większej jednostki, a jak docieplisz później to będzie zbyt mocna i nieekonomiczna.
@bez_szalu: panele też dobrego Hewalexa można mieć za 700 netto za 500Wp. Falownik #!$%@? u mnie się sprawdza a co do ilości paneli to dochodzę powoli do wniosku, że im więcej tym lepiej. Mniej idzie kasy na inne źródła energii
@bez_szalu full blacki mam po 434zł netto za astro 375, dodatkowo nie są one lepsze, bo o zmierzchu "klasyczne" jeszcze produkują coś a na fb jest już czarno. Zamiast 400 to teraz najopłacalniejsze W/zł opłaca się montaż 450W. Tak w przeliczeniu to ogarniam takie instalacje za 35 - 42 tys. Pierwszy przegląd po 3 latach mają gratis. Zwykle montuje na falowniku goodwe, panele astro lub jinko (najczęściej), osprzet keno, zabezpieczenia phoenix +
@Qullion: a no zapomnialem dopisac - wg rachunku taurona to chyba 4-5kw (nie wiem czy to taka jendostka xD) zuzywamy, wiec to zapas to drugie tyle. Tę wartosćzuzywana wyczytał ten koles z fotowoltaiki, ze to gdzies na rachunku jest.
@bez_szalu: przy takim domu i takim ociepleniu to pompa ci sporo zeżre. Ten zapas może się okazać nie taki duży jak ci się wydaje. Możesz dołożyć klimę albo chłodzić dom pompą tylko trzeba powymieniać grzejniki na klimakonwektory.
@bez_szalu: Kluczowe bym powiedział, moim zdaniem obecnie nie da się oszacować czasu zwrotu PV - jest zbyt wiele niewiadomych. Jak jeszcze do marca to było stosunkowo łatwe(tak mocno +- potrzebuje 3mwh rocznie kosztujące 2400 zł, montuje 3.5kwh za hmm 13k więc wróci się za 5.5 roku) to teraz jest to niemożliwe bo nikt nie wie za ile sprzedasz dany prąd (w szczególności jak wejdzie rozliczanie godzinowe - czyli o każdej godzinie
@bez_szalu:

" Przedstawiciel od razu chce zakładać max. Moc 9,6 kw (na zapas, bo to co wyprodukujemy z nawiązką będziemy zuzywac w ciągu 365 dni bez dopłat (80% nadwyżki) – i czy tutaj to nie jest trochę bez sensu? Z jednej strony ma racje ale z drugiej wydłuża się okres zwrotu z inwestycji" -co za bzdury opowiada? od marca jest nowy system rozliczeń, a on Wam gada o starym
@bez_szalu: pompa może grzać dom nawet jak są grzejniki, ale przy nieocieplonym domu będziecie musieli wziąć większą jednostkę, która pożre o wiele więcej prądu. Nie koniecznie trzeba wszystko rozwalać, ale trzeba to zmodernizować. Klimakonwektory to są tylko potrzebne by chłodzić dom w lecie, ale jak nie chcecie chłodzić to zwykłe grzejniki można kupić.
Fotowoltaikę możecie zamontować z zapasem, ale idźcie w stronę domu jak najmniej potrzebującego. Dołóżcie 10 cm styropianu, wymieńcie
Panele monokrystaliczne (Raisen, niemieckie) dominują, bo są najczulsza na światło w tym swiatlo rozproszone ,


@bez_szalu: nie ma czegoś takiego

ogolnie są od „zwykłych” bardziej wydajne o 4%


@bez_szalu: nie. To dokładnie ten sam typ ogniwa co każdy inny - ma tylko czarna folię za ogniwem. Ma gorsze osiągi bo się bardziej grzeje.

inteligentny licznik energii – aby wiedizec jak sobie rozliczać itp. (koszt 3000 zł)


@bez_szalu: 600 zł
nie myśl o żadnej pompie zanim chałupy nie docieplisz i okien nie powymieniasz.


@Qullion:
To samo z węglem po nowych cenach.
Nie ma co węgla kupować zanim się domu nie wymieni i okien nie dociepli.