Wpis z mikrobloga

Mirki ze #wspinaczka jakie buty polecicie dla średniozaawansowanego wspinacza (6c/ 7a)? 95% ścianka, może raz w sezonie wyskoczyć gdzieś na outdoor. Dotychczas latałem w mięciutkich Scarpa Origin, ale szukam wreszcie czegoś sztywniejszego z precyzyjnym czubkiem.

Rozważam La Sportiva Solution albo Katana Laces, jakieś opinie o nich?
  • 19
@Witty: Z tego co kojarzę to La Sportiva Solution to taki kompromis ściankowo-skałkowy, ale but ten musi też pasować dobrze na stopę, ja na w niego nie mogę się wcisnąć. Z takich ściankowych modeli, których używałem/słyszałem:
La sportiva Python - miękki but, dobry na ściane, ale szybko się zużywa
La sportiva Skwama - dobry kompromis ściany/skała, wytrzymalszy od pythonów, nazwałbym go półmiękkim
Scarpa VSR - też dobry kompromis ściany/skała, też się
@Witty: Pojedź sobie do jakiegoś dobrego sklepu wspinaczkowego, jak trafisz na sprzedawcę który ogarnia temat to będziesz w szoku ile jest zmiennych i czego tak naprawdę potrzebujesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Co do polecanych wszędzie miur to według Pana z Taternika w Poznaniu to jest but który mało komu pasuje. Pogadaj, pomierz, powiedz do czego Ci ten but potrzebny.

Katany to taki troszkę bardziej zaawansowany but, ale
@Witty: Moimi drugimi butami były Miury VS i chętnie bym Ci je polecił. Jest to dobry but i do poziomu Vi.4+ wystarczał i sprawuje się dobrze. Na weście butów precyzyjnych nie trzeba i taka miura jest wystarczająca na większość dróg. Jednak musisz brać pod uwagę, że to jest but który ma swoje wady: Jest twardy dlatego źle się w nim wspina na tarcie np w piaskowcu czy po paczkach na panelu
  • 0
@fajq: Solutiony, które tak chwalisz masz klasyczne, czy comp? I odchodząc od tematu - z jakiej skali korzystasz podając trudności? Ja wspinam się w Szwajcarii, gdzie korzysta się ze skali francuskiej i to Vi.4 albo Vi.5 mi nic nie mówi xD
@Witty: Drogi podaję w skali Kurtyki czyli takiej co obowiązuje w Polsce. VI.4 to 7b, Vi.4+ to 7c, VI.5 to 7c+. Solutiony posiadam 4 pary: 2x compy i 2 razy zwykłe solutiony( ͡° ͜ʖ ͡°). Teraz doczytałem, że chcesz na Panel kupić buty głównie. Szczerze wydaje mi się że lepiej kupić coś wygodniejszego. Solutiony na początku są bardzo niewygodne. Ja na panel mam solutiony ale podklejone już
@Grubszy123: w porównaniu do solutiona, ozonow czy scarp to pieta w mirach jest bardzo zla. Nie ma w ogole czucia przez gumę która jest na piecie. Mowa oczywiscie o vs modelu.
@Witty: Ja ostatnio kupiłem takie w decathlonie za 200zł chociaż nie wiem do końca co było powodem takiej ceny:
https://www.decathlon.pl/p/buty-wspinaczkowe-simond-edge-v2/_/R-p-309268?mc=8550817&c=Zielony

Może w twoim decathlonie też się trafią takie przecenione.

Ogólnie jedne z lepszych butów jakie miałem i serdecznie polecam, a wspinałem się w la sportiva python(za miękkie), ocun oxi(zbyt asymetryczne), ocun pearl(te akurat super, ale guma szybko się zdzierała) i jeszcze kilku innych nie wartych wspominania.
@Witty: Najpopularniejsze La Sportivy i Scarpy w Polsce. Z LS głównie Miury z Scarp chyba Instict, te pierwsze do zdecydowanie buty skałkowo/ścianowe jeśli bouldering uprawiasz.

Osobiście polecam markę Wild Climb. Taniej, a zajebiste buty robią.

Bez przymiarek sie nie obejdzie. Np La Sportivy nie tolerują niskiej kostki, a inne buty innych rzeczy. Grunt by nie było mocnego punktowego nacisku i by pięta ładnie usiadła.
@Aiden7:

Scarpa Instinct - używam, przy moim niskim skillu trzymają jak #!$%@? :O Natomiast wśród znajomych, co latają powyżej 7a - jak sie weźmie mniejsze to bolą ale lepszych ni mo :D