Wpis z mikrobloga

@winnux8: klamiesz. jesli mnie pamiec nie myli, kwas nie wchodzi w reakcje, tylko obniza pH, zeby manganian mogl sie redukowac :P przepraszam, zboczenie chemiczne.
@O__Q: na początku jak zmieniło się na pomarańczowy to myślałem, że to zwykły oranż metylowy, a tu ZONK :) A co tam się kręci na dnie?

ogólnie uwielbiam oglądać takie eksperymenty, ten rosyjski kanał co wrzuca te filmiki mam w subskrypcjach i dostaję powiadomienia na maila, nie mogę przeoczyć żadnego eksperymentu ;]
@winnux8: ale interesuja Cie raczej wybuchy, zmiany kolorow, chemia, czy ogolnie nauka? bo mam pare w subach, ale to raczej wszystkim znane, ameryki bym nie odkryl podajac je tutaj ;]
@winnux8: to z takich czysto chemicznych z reakcjami, to mam tylko periodica ;] reszta to juz ogolnonaukowe lub okolonaukowe.

i chemia juz nie jest taka fajna, kiedy trzeba sie jej uczyc :P chyba, ze ma sie znosnych prowadzacych. a jesli mialbys jakies pytania chemiczne, to pisz, postaram sie pomoc. moze najmadrzejszy nie jestem, rozumow nie pozjadalem wszystkich, ale cos tam wiem.

i wyprzedzajac pytania: tak, wiem jak zrobic 100% etanol :P
@winnux8: mieszadelka nie znasz, ale juz jak zrobic 100% etanol to wiesz ^^ a teraz mi sie przypomniala ciekawa reakcja jeszcze, uzywana przy jodometrii. roztwor z granatowego staje sie praktycznie w jednym momencie przezroczysty. cos jak to, co pokazales na poczatku. ale widze filmiku nie ma za bardzo.
@winnux8: nie, nie w tym wypadku, ale ogolny zamysl dobry ;] zobojetnianie jest przy alkacymetrii.

przy jodometrii jako wskaznika uzywa sie zwyklej skrobii, ktora w roztworze z wolnym jodem tworzy czarno-granatowy kolor. kiedy przereagujesz caly jod tiosiarczanem, skrobia sie odbarwia. staralem sie jak najprosciej wytlumaczyc, bo chemikiem nie jestes jak mowisz, to do szczescia reakcje nie sa Ci chyba potrzebne. tak obrazowo, chociaz to nie z tej reakcji: http://img215.imageshack.us/img215/2811/sekundadt4.png taki jak
@O__Q: jeśli masz czas i ochotę, wrzuć czasem na ten tag jakieś ciekawostki z dziedziny chemii. Interesuję się nią, jednak to tylko zainteresowanie, jedno z wielu i mam braki w czystej teorii.
@O__Q: oj, spokojnie. Ja to wszystko już widziałem ;) Nie jestem laikiem, tylko nie mam wykształcenia chemicznego. Więc nie chcę wrzucać ciekawostek, których nie będę w stanie udowodnić, albo moja wiedza się w którymś momencie skończy. Dlatego fajnie, gdyby to dodawał ktoś bardziej kompetentny.