Wpis z mikrobloga

"Dobre i budujące wieści z Ukrainy.

Tamtejsze Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło dokonać korekt w programie nauczania historii. Od nowego roku szkolnego ukraińskie dzieci zaczną uczyć się więcej o dziedzictwie dawnej Rzeczpospolitej. Zmiana ta nie zostanie uwzględniona w podręcznikach, ponieważ weszły one do podstawy programowej zaledwie rok temu, natomiast MEN zleciło ukraińskim historykom stworzenie serii materiałów video, które będą punktem wyjścia do dalszego nauczania.

Temat Rzeczpospolitej ma koordynować Natalya Starchenko znana i ceniona badaczka czasów nowożytnych i obok Natalyi Jakowenko najsłynniejsza ukraińska historyczka. Z tego co można wyczytać na profilu p. Natalyi ukraińscy uczniowie mają szerzej poznać następujące zagadnienia:

1. Ustrój Wielkiego Księstwa Litewskiego i Korony Królestwa Polskiego

2. Ziemie ruskie w organizmie państwowym Rzeczpospolitej

3. Znaczenie unii lubelskiej

4. Koncepcja „rzeczy wspólnej"

5. Ruś jako trzeci człon Rzeczpospolitej

6. Kultura polityczna Rzeczpospolitej

7. Tolerancja religijna, kontrreformacja, unia brzeska

8. Sytuacja chłopów w Rzeczpospolitej

9. Miasto jako przestrzeń interakcji wielu kultur i religii

Należy tylko cieszyć się, że nasi wschodni sąsiedzi, którzy tak samo jak Białorusini mają przecież prawo do dziedzictwa Rzeczpospolitej, chcą poznawać jej dzieje i spuściznę. Nasza wspólna egzystencja w ramach jednego państwa nie była idealna, ale zawsze warto znajdować jasne punkty i chwalebne karty z naszej wspólnej historii.

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj:

Frontiersman

facebook.com/natalya.starchenko.1/posts/4983543071750677l"

Jest to kolejny krok do budowy pozytywnych stosunków z naszymi sąsiadami.
Skopiowane z FB "RON"
#ukraina #polska
  • 45
  • Odpowiedz
@TheGreenBastard: https://pl.wikipedia.org/wiki/Inflanty ?

"(...) zamieszkanej przez plemiona bałtyckie (przodków obecnych Łotyszów) i ugrofińskie (przodków obecnych Estończyków), na których kulturę na przestrzeni wieków wpływała głównie kultura niemiecka, a także skandynawska i polska (szczególnie w Inflantach Polskich/Łatgalii). Dawne Inflanty obejmują terytoria dzisiejszej Estonii oraz Łotwy.(...)" ?

"(...) W roku 1561 mistrz krajowy Inflant zakonu krzyżackiego Gotthard Kettler poddał ziemie Inflant królowi polskiemu Zygmuntowi Augustowi (zobacz: wojny inflanckie). Inflanty stały się trzecią obok
  • Odpowiedz
Z jednej strony fajnie ale z drugiej Boże jak ja współczuje tym dzieciakom. Zawsze miałam wrażenie ze nasza historia była wybitnie #!$%@?. Ciężko było mi zapamiętać cokolwiek a to przecież mój kraj, taki piękny…
  • Odpowiedz
Augustyniak, Hennel, Jasienica. O czym pisali? Idąc Twoja logika - sam se znajdź, nie muszę udowadniać
żadnej hipotezy, mam rację a Ty się nie znasz bo rzuciłem kilka nazwisk ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@dzikidik: Nawet nie umiesz prawidłowo zacytować xd

Z tymi historykami co żeś zapodal, to też niezły samopocisk xd
Tylko skąd możesz wiedzieć xd Pewnie nawet nie wiesz o co mi chodzi.

Ehh w sumie to smutne, ze świadomość historyczna w narodzie taka słaba ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
Ciekawe kiedy Polacy przestaną robić to:
Rzeczpospolita = Polska. I zaczną rozumieć jak złożonym organizmem był ten kraj.
  • Odpowiedz
@tdwlsoo: cieszę się, że skupiają się na tym co łączy, a nie dzieli. Bo tak naprawdę sporo łączy nasze narody.
Chociaż zawsze zostaje w głowie kwestia tych ludobójstw. Nie chodzi mi o samobiczowanie się, ale świadomość tego do czego potrafi prowadzić nacjonalizm. Chociaż u nas też na lekcjach historii nic nie ma o zbrodniach NSZ.
  • Odpowiedz