Wpis z mikrobloga

"Dobre i budujące wieści z Ukrainy.

Tamtejsze Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło dokonać korekt w programie nauczania historii. Od nowego roku szkolnego ukraińskie dzieci zaczną uczyć się więcej o dziedzictwie dawnej Rzeczpospolitej. Zmiana ta nie zostanie uwzględniona w podręcznikach, ponieważ weszły one do podstawy programowej zaledwie rok temu, natomiast MEN zleciło ukraińskim historykom stworzenie serii materiałów video, które będą punktem wyjścia do dalszego nauczania.

Temat Rzeczpospolitej ma koordynować Natalya Starchenko znana i ceniona badaczka czasów nowożytnych i obok Natalyi Jakowenko najsłynniejsza ukraińska historyczka. Z tego co można wyczytać na profilu p. Natalyi ukraińscy uczniowie mają szerzej poznać następujące zagadnienia:

1. Ustrój Wielkiego Księstwa Litewskiego i Korony Królestwa Polskiego

2. Ziemie ruskie w organizmie państwowym Rzeczpospolitej

3. Znaczenie unii lubelskiej

4. Koncepcja „rzeczy wspólnej"

5. Ruś jako trzeci człon Rzeczpospolitej

6. Kultura polityczna Rzeczpospolitej

7. Tolerancja religijna, kontrreformacja, unia brzeska

8. Sytuacja chłopów w Rzeczpospolitej

9. Miasto jako przestrzeń interakcji wielu kultur i religii

Należy tylko cieszyć się, że nasi wschodni sąsiedzi, którzy tak samo jak Białorusini mają przecież prawo do dziedzictwa Rzeczpospolitej, chcą poznawać jej dzieje i spuściznę. Nasza wspólna egzystencja w ramach jednego państwa nie była idealna, ale zawsze warto znajdować jasne punkty i chwalebne karty z naszej wspólnej historii.

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj:

Frontiersman

facebook.com/natalya.starchenko.1/posts/4983543071750677l"

Jest to kolejny krok do budowy pozytywnych stosunków z naszymi sąsiadami.
Skopiowane z FB "RON"
#ukraina #polska
  • 45
@tdwlsoo: To jest jeden z najważniejszych newsów tego roku, nowe pokolenia Ukraińców będą podobnie do nas postrzegać Rzeczpospolitą - to jest fundament pod dalszą współpracę na lata. Po naszej stronie też należałoby zmienić akcenty bo tradycja Rzeczpospolitej to nie jest stricte polska rzecz, Litwini i Białorusini też mają do czego się odwoływać i dzielić z nami pamięć historyczną.

Wspólne polsko-litewsko-białorusko-ukraińskie obchody bitwy pod Kłuszynem, ehhh to by była piękna rzecz.
@willard: Kłuszyn to chyba najwłaściwsza bitwa, w ktorej udział miały te wszystkie narody przeciwko Moskalom, ale co ciekawe Białoruś i Ukraina mają już takie bitwy, które są objęte pezez niektóre środowiska pewnym kultem i są czczone może nie jako największe zwycięstwo w historii narodu, ale na pewno przeciwko Moskalom, bo to był zawsze największy wróg.
Na Białorusi jest to bitwa pod Orszą 1514r z dyżym udziałem Polaków, a na Ukrainie to
@mateussz7: Tak, Orsza jest Grunwaldem dla Białoruskiej opozycji, na tym budują swoją odrębność od Moskali. Generalnie mamy szczęście że hetmani Rzeczpospolitej potrafili wojować i z każdym narodem na wschód od nas możemy budować wspólną tożsamość.

I w opozycji do każdego ościennego mocarstwa, jak się ruskie znudzą to kolejka do bycia bad guyem jest długa xddd
Teraz jeszcze by się przydała jakaś kampania edukacyjna dla Polaków.


@Narcyz_: Większość Polaków nawet nie wie że Białorusini to była część RON, tylko myślą że to tacy inni ruscy, tacy sami wrogowie jak ruscy dla nas. Bo przecież RON to była Polska i tylko dzisiejsza Litwa według nich, a Białoruś to część kacapii.
Mam nadzieję, że w końcu Białorusini pogonią Łukaszenkę. Z Litwą i Ukrainą już tworzymy [Trójkąt Lubelski](https://pl.wikipedia.org/wiki/Trójkąt_Lubelski) (coś jak Grupa Wyszehradzka) to mogłaby i dołączyć Białoruś. Białorusini historię Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz Rzeczpospolity traktują jako swoją, więc startując z pola historycznego łatwiej będzie współpracować. Może znowu jak w 1991 Białoruś wróci do herbu Pogoni

Animowana Historia Białorusi (od 1:09 wątki litewskie i polskie):
Imperator_Wladek - Mam nadzieję, że w końcu Białorusini pogonią Łukaszenkę. Z Litwą i...