Wpis z mikrobloga

Zastrzegam dowód osobisty za każdym razem, gdy tylko ktoś go a) zeskanuje b) weźmie do rąk i sobie z nim gdzieś pójdzie (np. w oddziale banku do kserokopiarki) c) skan zostanie gdziekolwiek wysłany online. Czyli zawsze, gdy choć na chwilę przestaję mieć nad nim kontrolę - praktycznie nie rzadziej niż co rok mam nowy dow. os. - zazwyczaj związane jest to z chęcią wzięcia jakiegoś produktu finansowego, a stary "został utracony".

Czy coś mi za ten "proceder" grozi? Według mojej interpretacji (jestem specem od IT) dow. os. wciąż działa jak klucz prywatny. Skan choć jednej jego strony może zostać wykorzystany przez atakującego do wyłudzenia pieniędzy na moje imię, zrobienia duplikatu SIM, kradzieży pojazdów z wypożyczalni itp. Więc utrata nad nim kontroli jest właśnie de facto jego utratą. Jak to wygląda z prawnego punktu widzenia?

#poradyprawne #prawo #dowodosobisty #bezpieczenstwowsieci
  • 9
  • Odpowiedz
ale rozumiem że po zastrzeżeniu dowodu i wyrobieniu nowego zgłaszasz od razu jego zmianę w banku?


@namotim_: Nie robię tego, dopóki bank sam się o to nie upomni (praktycznie robi to tylko mBank i z dużym opóźnieniem). W niektórych bankach mam tylko zarejestrowany paszport. A dlaczego pytasz?
  • Odpowiedz
Zastrzegam dowód osobisty za każdym razem, gdy tylko ktoś go a) zeskanuje b) weźmie do rąk i sobie z nim gdzieś pójdzie (np. w oddziale banku do kserokopiarki) c) skan zostanie gdziekolwiek wysłany online. Czyli zawsze, gdy choć na chwilę przestaję mieć nad nim kontrolę - praktycznie nie rzadziej niż co rok mam nowy dow. os. - zazwyczaj związane jest to z chęcią wzięcia jakiegoś produktu finansowego, a stary "został utracony".


@
  • Odpowiedz
@straz_konsumencka: Banki mogą zablokować konto po upływie ważności dowodu osobistego, większość jednak wysyła przypomnienie miesiąc/dwa przed. Z kolei jeśli chodzi o perspektywę urzędów to nie ma żadnych sankcji, skoro zgubiłeś to zgubiłeś, trzeba wyrobić nowy.
  • Odpowiedz
Ludziska, czy macie jakiś udar od 32 stopni w cieniu? Napisałem wyżej, że mam kilkanaście kont (w różnych instytucjach), i ważność dokumentu okresowo sprawdza wyłącznie jedna z nich, dając czas na reakcję.

Czy mógłby ktoś wypowiedzieć się, co na ten temat (formalnej definicji utraty) mówi litera prawa? Dziękować ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@straz_konsumencka: odniosłam się do banku bo mam w tym doświadczenie, ale nie do końca rozumiem o co pytasz. Nasze odpowiedzi mówią same za siebie - problem możesz mieć z bankiem, co do reszty nie widzę tu nic nielegalnego :)
  • Odpowiedz