Wpis z mikrobloga

Człowiek uczy się całe życie więc patrząc na dyskusję pod tym filmem ze Stop Chama #stopcham chciałbym jednak się dowiedzieć od wykopków z tagu #prawojazdy jak to tutaj wygląda i czy faktycznie gość na #rower nie ma kompletnie racji.

Chodzi dokładnie o akcje z rowerzystą która zaczyna się w 2:25 (Link)

Zgodnie z tego co pamiętam w przepisach to rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe drogowym, ale nie ma prawa na niego wtargnąć prosto pod auto.

Tutaj zaczyna się dla mnie zagadka bo w komentarzach szczególnie tutaj powołują się między innymi na wyjaśnienie ze strony Urzedu Marszalkowskiego w Warszawie.

Teraz dwa założenia:
1. Rowerzysta NIE Sygnalizował skrętu ręką ->
a) To jest wtargnięcie na przejazd rowerowy bo skąd niby kierowca miałby wiedzieć, że gość skręca.
b) Rowerzysta ma prawo wjechać na przejazd rowerowy bo w momencie gdy wjeżdża na oznaczenie przejazdu (zebrę) już się na nim znajduje więc może również przejechać na drugą stronę drogi nawet bez sygnalizacji takiego zamiaru

2. Rowerzysta sygnalizuje skręt ręką ->
a) Kierowca ma mu ustąpić pierwszeństwo bo zasygnalizował, że będzie wjeżdżał na przejście.
b) Kierowca nawet jak widzi, że mu zasygnalizował to nie musi mu ustąpić pierwszeństwa bo rowerzysta zmienia kierunek jazdy i to, że jest przejazd nie ma zupełnie znaczenia
c) Żeby rowerzysta zrobił to kompletnie zgodnie z przepisami powinien wystawić rękę, ale rozpocząć manewr od prawej krawędzi pasu dla rowerów bo tam się zaczyna przejazd rowerowy?

Doskonale sobie zdaje sprawę, że w takich sytuacjach podstawą jak jesteś kierowcą to uważanie na to co się może stać, ale jestem ciekawy co dokładnie w tej sytuacji mówią przepisy bo dochodzi jeszcze kwestia czy to jest Pas ruchu dla rowerów / Droga dla Rowerów Tu jest chyba po prostu droga dla rowerów. (Z oznaczenia wynika, że to na pewno nie jest ciąg pieszo-rowerowy).

Z góry dzięki!

@Ogau bo Ty lubisz te tematy
Pobierz Darth_Gohan - Człowiek uczy się całe życie więc patrząc na dyskusję pod tym filmem ze...
źródło: comment_1660903117lG46UEou47QwgGe7iM3Rdo.jpg
  • 26
Jak jesteś rowerzystą to też powinieneś jechać możliwie blisko prawej krawędzi zgodnie z przepisami.


@Darth_Gohan: tak, ale też i nie. Jak wykonujesz skręt w lewo, to masz obowiązek z przepisów ogólnych zbliżyć się do osi jezdni i dotyczy to wszystkich pojazdów, chyba że gabaryty nie pozwalają na wykonanie skrętu w taki sposób.

Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:

do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi
Pobierz N.....y - > Jak jesteś rowerzystą to też powinieneś jechać możliwie blisko prawej kra...
źródło: comment_1660915234fLwDjecxyJe1lEuyslLt4o.jpg
@Nie_znany: To się nie zrozumieliśmy.

W niebieskiej linii masz normalny skręt w lewo. Wszyscy wiedzą co wykonujesz. Jak polecisz żółtą linią robisz niby dokładnie to samo, ale jak jesteś na przejeździe rowerowym to pytanie czy samochód jadący w stronę kanału ma Cię puścić czy nie?

Pewnie część rowerzystów pojedzie na pewniaka. Część pewnie potraktuje to jak skręt w lewo i będzie czekać, aż ktoś ich puści.

Mi chodzi tylko o to,
@Darth_Gohan: No niestety przepisy dotyczące rowerów mają pełni niedociągnięć. Jak jesteś na przejeździe to masz pierwszeństwo, ale nie wjeżdżając. Powinno być ujednolicone do poziomu przepisów jakie mamy z pieszymi, tak jak Dworak proponował jakiś czas temu
Zgodnie z tego co pamiętam w przepisach to rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe drogowym, ale nie ma prawa na niego wtargnąć prosto pod auto.


@Darth_Gohan: a kierowca przed przejściem dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i zwolnić.
W przypadku zdarzenia rowerzysta byłby już na przejeździe(no bo jeśli nie, to kierowca by musiał jechać DDRem, innego układu za bardzo tutaj nie ma :P).
Ten przepis jest dość specyficzny.

Ja w takiej
@kuraku: No spoko, ale możesz jechać z podobną prędkością jak rowerzysta. Typ nie wystawia ręki leciutko hamuje i odbija sobie w lewo bo to przejazd. Szansa nawet przy zachowaniu ostrożności jest taka, że go dotkniesz bo auto się w miejscu nie zatrzyma. Nie ta masa.

Także generalnie dla mnie debilizm kompletny jest tutaj.

@Nie_znany: Aktywiści rowerowi już zaczęli srać żarem na pomysły Dworaka bo jak on śmie.

Nie mam nic
Aktywiści rowerowi już zaczęli srać żarem na pomysły Dworaka bo jak on śmie.


@Darth_Gohan: generalnie, to dobrze wymyślił, zwolnić (za co oczywiście kocham nasze przepisy, nie sprecyzowane dokładnie o co chodzi) i zachować szczególną ostrożność przed przejazdem, ale w zamian za to pierwszeństwo już wjeżdżając na przejazd, a nie tylko na przejeździe.

Co prawda w momencie, w którym porównamy to z sytuacją na jezdni - tj. droga z pierwszeństwem