Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Jeśli mam skierowanie na MRI głowy i muszę przed zrobić badanie na kreatyninę, to znaczy, że ono będzie z kontrastem czy nie musi? Bo na skierowaniu nie mam nic o kontraście.

I jak będę mieć MRI pod koniec miesiąca to jaki odstęp zrobić przed RTG szyji?
I tak samo mam jeszcze skierowanie na RTG zatok, ale to chce ostatnie zrobić, bo aktualnie mam infekcje i antybiotyk a chce potem sprawdzić czy wszystko jest doleczone.

#zdrowie #lekarz #leczsiezwykopem #radiologia #rtg
  • 38
@Wjolka: Niskodawkowe CT to żadna nowinka technologiczna, tylko trzeba wiedzieć, że coś takiego jest i do czego się nadaje. Ja nie widziałem jeszcze RTG zatok tutaj. Diagnostycznie to praktycznie nie ma sensu, metoda raczej dla krajów trzeciego świata.
@Strahl Z okresu mojej specjalizacji mówiło się jedynie o niskodawkowej CT w profilaktyce raka płuca.
W codziennej praktyce - nie analizujemy tego - zlecamy.
@Wjolka: Joa, samo CT głowy w niskodawkowym CT ma bardzo ograniczone zastosowanie (generalnie korzystasz z faktu, ze masz duza roznice gestosci poszczegolnych tkanek - dlatego bardzo fajnie sie nadaje do pluc czy zatok, gdzie masz skok powietrze-tkanka, ale niezbyt do glowy) i robimy je praktycznie wylacznie dla neurochirurgów pooperacyjnie w celu oceny EVD.
@Wjolka: joa najciekawsza informacja z tej tabelki jest taka, że w przypadku podejrzenia zatorowości płuc u ciężarnej lepiej robić scyntygrafie niż CT (przynajmniej pod kątem dawki). Się ostatnio kłóciłem z internistą. ;)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Strahl: laryngolog xD To było tak - Chodziłam do Pani laryngolog, bo miałam częste anginy ropne i mokry kaszel. Infekcje ustały ale kaszel nie. Wysłała mnie do alergologa, potem gastrologa. Za wiele nie wykazało i wróciłam. Tak się bujałam u niej az w końcu, gdy powiedziałam, że dalej mam problem z odkrztuszaniem mokrego kaszlu, powiedziała, że po tej infekcji ona kończy moje leczenie... Że robiła mi wymaz, badania i nic nie
@Strahl: Dlaczego? Z tego co mi wiadomo lekarz rodzinny w Polsce nie może zlecić CT zatok. Badanie jest dużo droższe, dłużej i dłużej trwa, długo trzeba czekać na opis. Przy RTG lekarz poradzi sobie sam z oceną lub opis będzie jeszcze tego samego dnia, już nie mówię o tym że do zwykłego RTG niema żadnych kolejek.
@Strahl Do spec uczyłam sie, ze to złoty standard w ZP. Na pytanie gdzie w województwie możemy posyłać - wskazywali aż jedno miejsce :P i to z zaznaczeniem, że na cito nam nie zrobią:D

Ciekawe czy coś się zmieniło:D
@Strahl: Rozumiem. Mam znajomych pracujących w Niemczech/UK i wiem że tam też takie badania się robi i wiem że na opis tam też trzeba czekać kilka dni. Oczywiście nie wiem jak jest u Ciebie, zaciekawiło mnie to.
@piant: Jakie, rtg zatok? Nie widziałem od ponad siedmiu lat, pracowałem w trzech Bundeslandach. Ostatnie takie badanie widziałem w Polsce. Wartość diagnostyczna bliska zeru, nie mówiąc już o ocenie powikłań, powodzenia w wykluczaniu ropnia podokostnowego w RTG. :D

Wysyłając pacjenta na badanie z użyciem promieniowania jonizującego próbujesz maksymalizować zysk w stosunku do dawki promieniowania - rtg zatok jest po prostu bez sensu i w żaden sposób się nie broni. A ocena
@piant: Nom, to kolejny przykład na to, że lekarze w Polsce nie mogą leczyć w cywilizowanym standardzie. Nie znajdziesz wytycznych które nie odradzają wykonywania rtg. W miarę nowy paper jaki znalazłem na ten temat to "The role of plain radiographs in the diagnosis of chronic maxillary rhinosinusitis in adults" i napisał go lekarz z Nigerii, gdzie i badaniach CT stoi, cytuje "Moreover, this facility is not readily available in many developing