Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Jeśli mam skierowanie na MRI głowy i muszę przed zrobić badanie na kreatyninę, to znaczy, że ono będzie z kontrastem czy nie musi? Bo na skierowaniu nie mam nic o kontraście.

I jak będę mieć MRI pod koniec miesiąca to jaki odstęp zrobić przed RTG szyji?
I tak samo mam jeszcze skierowanie na RTG zatok, ale to chce ostatnie zrobić, bo aktualnie mam infekcje i antybiotyk a chce potem sprawdzić czy wszystko jest doleczone.

#zdrowie #lekarz #leczsiezwykopem #radiologia #rtg
  • 38
Do spec uczyłam sie, ze to złoty standard w ZP. Na pytanie gdzie w województwie możemy posyłać - wskazywali aż jedno miejsce :P i to z zaznaczeniem, że na cito nam nie zrobią:D

Ciekawe czy coś się zmieniło:D


@Wjolka: pewnie teraz się czeka na opis kilka tygodni dłużej. ;)
@Wjolka: Najzabawniejsze w niemieckim egzaminie specjalizacyjnym z radiologii jest to, że z chorób pokazują ci jakieś #!$%@? które potrafi rozpoznać dzieciak na trzecim miesiącu specjalizacji albo co ambitniejszy pjotler, a największy nacisk jest zawsze na ochronę radiologiczną i wszelkie teoretyczne zagwozdki z tym związane, włącznie z tymi przeklętymi ciężarnymi. Więc nie ma zlituj, Strahlenschutzgesetz trzeba jednak umieć, a to boli. ;)
@LadyMartini: robiłam prawie wszystkie te badania ostatnio, na MRI szyi nie podają kontrastu, ale głowy tak, więc do badania głowy Ci go podadzą (zupełnie nieodczuwalne, nie ma co panikować, po prostu dostajesz taką fiolkę do ręki, wkłócie w ramie i z tym masz siedzieć w maszynie, mnie straszyli znajomi, że mogę się poczuć niedobrze, wymioty, inne #!$%@? muje - zero takich reakcji, bardziej byłam wystrachana niż to warte), pij dużo wody
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@little_muffin: Miałam już kiedyś robione MRI głowy, więc już tak się nie boje, że zakładają to ciulstwo i się wjeżdza. Po prostu leże z zamkniętymi oczami i słucham tego cudownego techno ( ͡° ͜ʖ ͡°)
jedynie co pamiętam, to po kontraście można mieć wrażenie, że się posikałeś, takie ciepło przepływające.
I też po podaniu kontrastu kazali mi wypić dwa kubeczki o obrzydliwej ciepłej wody kranowej to się
@LadyMartini: ciepło to ogólnie też od maszyny leci, więc może dlatego, ale mi się podobało, że jest cieplutko, kocem się jeszcze przykrywałam xD Po kontraście musisz wypić 2 litry co najmniej żeby go wypłukać - to już sobie zrób jak wrócisz do domu, po prostu do końca dnia pij wodę, bo ogólnie ten kontrast nie jest zdrowy dla nerek. Ale na głowę Ci na pewno zrobią kontrast, bo takie same miałam
@LadyMartini: aaa na migreny miałam to samo, chociaż mi neurlog powiedział, że zwyrodnienia szyi nie mają związku z migreną, jednak chwilowo odpukać - ustąpiły. Powodzenia w diagnozowaniu bo to są wycieczki od Annasza do Kajfasza zanim człowiek wszystkie badania porobi i dojdzie co mu jest.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@little_muffin: jak czekałam na wizyte to miałam migrene tydzień i myślałam, że zejde. Jak doczekałam sie wizyty to nie mam w ogóle xD
mam pisać pamiętniczek bólów głowy i już z niego dowiedziałam sie istotnych rzeczy np. Głowa mnie boli gdy jestem zmęczona (logiczne), niewyspana (też logiczne), od dymu papierosowego na przystanku, po wypiciu drinka (xD), po zjedzeniu niektórych rzeczy, szczególnie takich, których nie powinnam, z głodu xD
Albo na zmianę
@LadyMartini: mi neurolog powiedział, że migrena tego typu tzn. bez powodu zdrowotnego, jak wszystko wychodzi dobrze, że ona występuje właśnie tak, że przez jakiś czas jest nasilenie, migreny codzienne itd., a później są okresy bez bólu głowy - może być kilka miesięcy - i później znów nawroty.

Od siebie mogę tylko polecić ruch codziennie - chociażby jakiś spacer 15 min, cokolwiek + nawadnianie się - zresztą zobaczysz przy tej kreatyninie, czy
@LadyMartini: a jak dużo pijesz to spoko. Ja mam ogólnie rozkminę co do wody z dzbanków, bo najzdrowsza woda dla człowieka to ta mineralizowana, a te dzbanki usuwają chyba w miarę większość rzeczy z wody i koniec końców nie czaję czemu to miałoby być tak dobre jak producent sugeruje. W niektórych krajach zaczęli mineralizować wodę w kranach - bo mają niskomineralizowaną - żeby zapobiegać atakom serca, problemom kardiologicznym, bo tak silna
@LadyMartini:
Nawet w samym artykule napisali:

Filtr zmiękczający wodę nie usuwa z niej całości rozpuszczonych minerałów – w naszym przypadku była to redukcja o 30 procent. Nie dostajemy więc wody zdemineralizowanej, której picie może być szkodliwe. Pozostaje w niej mniej więcej tyle minerałów, ile zawiera niskomineralizowana woda butelkowana. Jednocześnie tak zmiękczona woda jest bezpieczniejsza dla sprzętu AGD – ekspresów czy czajników, w których nie odkłada się kamień.


No wlasnie woda niskozmineralizowana
@Strahl: Oczywiście, że lepiej CT niż scyntygrafię. Zastanów się trochę dłużej jak wyglądają poszczególne badania i gdzie dociera promieniowanie przy jednym i drugim badaniu.