Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do grających/ tworzących:
planuję wrócić do grania po przerwie. Chcę kupić klawiaturę midi (49 albo 61 z dużymi klawiszami - małą, na testy już kupiłem, ale nie jest to wygodne na dłuższą metę, raczej jako przenośna) i wiem już, że obecnie na rynku są (poza klasycznymi klawiaturami) takie, które umożliwiają zaawansowaną integrację z DAW'em. Początkowo pomyślałem, że to takie fajne, bo z poziomu klawiatury mogę wystartować nagrywanie, zatrzymać, zrobić kwantyzację i kilka jeszcze takich popularnych czynności plus masę różnych ustawień klawiatury, ale... kiedy pomyślałem o praktycznym wykorzystaniu tego, oraz o tym że całe życie wszystko obsługiwałem myszą, to zastanawiam się czy:
1. to faktycznie jest takie użyteczne i wygodne w codziennym zastosowaniu?
2. ile czasu trzeba na to, żeby używać tego płynnie, naturalnie, bez mruczenia pod nosem: "myszką już bym to dawno zrobił" ;)

A może szkoda kasy i lepiej kupić klasyczną klawiaturę, bez tych wszystkich nowoczesnych bajerów i robić wszystko ręcznie, po staremu?

Macie takie klawiatury? Używacie ich dobrodziejstw? Polecacie? :) Czy może macie i nie używacie tych bajerów? ;)

#tworzeniemuzyki #produkcjamuzyki #midi #kontrolerymidi
  • 2
A może szkoda kasy i lepiej kupić klasyczną klawiaturę, bez tych wszystkich nowoczesnych bajerów i robić wszystko ręcznie, po staremu?


@chuckd: Ło panie, ale to sobie każdy musi pod siebie niestety dopasować. Jednemu lepiej obsługiwać wszystko myszką, innemu lepiej w ogóle myszki nie dotykać a większość ludzi jest gdzieś pomiędzy tymi ekstremami :D

mam Novation 61 SL świetnie zintegrowaną z Abletonem i bardzo sobie chwalę wiele z tej integracji, szczególnie jak
@chuckd: posiadam klawiaturę z 16-ma enkoderami (Emu Xboard 49), ale w zasadzie skorzystałem z nich z góra paręnaście razy. Dedykowanych przycisków czy padów nigdy nie potrzebowałem, wystarczają mi skróty klawiaturowe. Mój DAW to Reason Intro, wcześniej dłubałem w FL Studio.