Wpis z mikrobloga

Mirasy z tagu #fotowoltaika i #blackout mam pytanie, które pewnie zadaje sobie niejeden janusz dzisiaj. Napisałem to samo do VOLT POLSKA - zobaczymy co napiszą i jak będzie zainteresowanie - podzielę się tym z Wami.

Posiadam jak sporo domów obecnie instalację PV 10kW ON GRID.

W związku z pisowskim blackoutem zbliżającym się nieuchronnie, poszukuję sposobu optymalnego wykorzystania tego, co mam obecnie tj:

- agregatu prądotwórczego 1 faza 3kW KOWAL

- alternatora i aku samochodowego 12V (auto zawsze stoi pod domem i w razie W mogę uruchamiać)

- dwóch stringów z paneli PV o łącznej mocy 10kW (nie znam napięcia z paneli, ale stringi - obwody, są wykonane pół na pół według tego co mi majstry mówili jak montowali, mogę to pomierzyć dokładnie jakie napięcie uzyskuję w pełnym słońcu)

Szukam urządzenia lub urządzeń, które mogę włączyć do istniejącej instalacji PV 10kW (2 stringi - obwody) i wykorzystać chociaż trochę energii z paneli za dnia, czasem wpierać się Alternatorem i aku auta, czasem pomagać sobie agregatem.

Stały poziom jaki mnie interesuje jeśli chodzi o energię do dyspozycji to tak około 1,4kW niezależnie od źródła jakie aktualnie będzie działać tj. agregat, pv czy alternator, czy nawet dwa z nich razem, ale muzę otrzymać do mocy dyspozycyjnej tak te minimum 1,4kW.

Idealne byłyby rozwiązania np. takie: https://voltpolska.pl/fotowoltaika/sinus-pro-2200-s-12230v-14002200w-60a-mppt.html

Ale napięcie wejściowe z moich stringów paneli PV jest najpewniej za duże (mam naście paneli). Można to jakoś obniżyć nie przepinając paneli na dachu?

Podsumowując:

- czy mogę jakoś obniżyć napięcie z paneli do poziomu dostosowanego do urządzenia z linku powyżej czy muszę kupić coś innego?

- czy zamiast powyższego może są sposoby na ładowanie AKU z paneli PV (nawet bez MTTP) ale wykorzystując string 5kW PV? Buforem całęj zabawy byłby wtedy akumulator czy zestaw kilku aku połączonych równolegle 12 voltowych. Jakie urządzenie do ładowania AKU byście polecili?

#fotowoltaika #blackout
  • 5
@Bad_Wolf: ło panie, to takie skomplikowane? A jak ktoś ma foto on grid to da się włączyć w to jakieś baterie, które w razie braku prądu są w stanie magazynować prąd z paneli tak by w domu z tego korzystać? Czyli żeby panele działały on grid, ale w razie awarii też dawały prąd? Zawsze wydawało mi się że takie coś będzie drogie i przez to nikt z tego nie będzie korzystał
A jak ktoś ma foto on grid to da się włączyć w to jakieś baterie, które w razie braku prądu są w stanie magazynować prąd z paneli tak by w domu z tego korzystać?


@Lucider5: to się zwie AC coupled.

Czyli żeby panele działały on grid, ale w razie awarii też dawały prąd? Zawsze wydawało mi się że takie coś będzie drogie i przez to nikt z tego nie będzie korzystał