Wpis z mikrobloga

Mireczki z #dania i #norwegia. Chciałbym znaleźć pracę w jednym z tych krajów. Nie wiem za bardzo gdzie jej szukać. Chodzi mi o portale z ogłoszeniami o pracę. W tych krajach głównie LinkedIn czy są jakieś lepsze job boardy?
Szukam pracy jako project manager/coordinator.
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@XsomX: LinkedIn tez spoko w sumie, jesli mówimy o branży IT. Chyba ze mowa o innym project managerze. Tylko jesli jestes jednym z managerów z polskiej szkoly zarządzania, to nie przyjeżdżaj, bo nie będziesz pasowal. Jeśli jednak jestes normalny, to próbuj. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@XsomX: Ah, to spoko raczej. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Myślałem, że od razu z Polski do Skandynawi chcesz przeskoczyć. ( ) Powodzenia!
  • Odpowiedz
@michaelpan: O, strona wygląda solidnie i jest nawet po angielsku.

Ogólnie project manager/coordinator/planner. Niestety nie szczególnie w IT, ale mam jakąś wiedzę w tym temacie i chciałbym w tym zakresie się rozwijać. W obecnej chwili, np. zajmuję się projektem dotyczącym digitalizacji.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Studiowałem, pracuję i mieszkam od lat w Finlandii. Raczej się dopasuję.

@XsomX: koliega, z nieba spadasz, miałbyś chwilę czasu na pogawędkę o Finlandii? Taką od ogółu do szczegółu ()
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@XsomX: w zasadzie wszystko zaczyna się od pogody, czy na północy faktycznie jest śnieg 24/7? Zależy mi na kraju, gdzie będę mógł kupić dom poza miastem i mieszkać w spokoju pośród zieleni/lasów.
Co Finowie sądzą o mieszkaniu na północy, jest jakiś podział na miejsca gdzie warto mieszkać i gdzie raczej się odradza? Mam na myśli taki stereotypowy podział na Polskę A, B oraz Podlasie
Myślę nad pracą zdalną oraz okazyjnym graniem w gry internetowe, stąd internet fajnie by było mieć, jak wygląda ta sprawa na północy i ogólnie w całym kraju? Nie wymagam danych z NASA ale mam jedynie wymaganie żeby połączenie było stabilne. Ponadto, aby dane można było odebrać wszędzie lub przynajmniej jak w Polsce, a nie jak to jest w Niemczech, gdzie w centrum miasta nie ma internetu xD
Jak wyglądają studia? Najpierw język, czy można studiować tylko po angielsku? Zakładam, że tak oraz że będzie international z przewagą Rosjan z uwagi na bliskość granicy i różnice w poziomie życia. Ponadto czy wg Ciebie poziom studiów (raczej nie technicznych) w tym kraju stoi na wysokim poziomie? Chodzi mi o jakość i sposób przekazywania wiedzy a nie o ranking uniwersytetów. Wychodzę z założenia, że lepiej mieć gówno warty papierek a umieć, niż mieć papierek, a nie mieć zielonego pojęcia w temacie.
Czy rząd prowadzi ograniczoną politykę imigracyjną? Czy raczej dopóki nie sprawia się problemów a wręcz się asymiluje, to nikt nie ma problemu? Czy są jakieś kursy językowe dla obcokrajowców? Darmowe lub płatne, to bez większej różnicy (chociaż wiadomo, że darmowe lepsze ( ͡º ͜ʖ͡º)), chodzi mi o to by nauczyć się fińskiego w stosunkowo krótkim czasie.
Z uwagi na wykonywany obecnie zawód, ciekawi mnie też, czy prawo jazdy kategorii C+E jest tam normalnie uznawane czy trzeba zdawać egzaminy? Wiem, że po Finlandii jeżdżą dłuższe zestawy (ciężarówka + naczepa 13.6m oraz ciągnik i 2x naczepa 13.6m). Nie ukrywam, że jazda takim gigantem, zwłaszcza na początku kariery w tym kraju, byłaby chyba najlepszym
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Kasia123456789 Nie ma mnie w domu, podróżuję w ten weekend, ale ci odpowiem ile mogę jak usiądę do komputera. Wydaje mi się, że najwczesniej jutro dam radę.
  • Odpowiedz
@Kasia123456789:
1. Nieprawda. Cała Finlandia topnieje na lato. Nie ma śniegu przez 365 dni w roku. W Laponii po prostu utrzymuje się najdłużej. Czasami nawet to czerwca, ale głownie znika w wiekszości kraju (tam gdzie mieszka jakieś 90% społeczeństwa) do końca maja. Zależy od roku. Tutaj gdzie mieszkam mieliśmy lata, że już w kwietniu wszystko stopniało i zaczęło kwitnąc na koniec miesiąca. A w tym roku totalne gówno i wiosna to trwała dwa tygodnie na koniec maja i nagle przyszło lato. Bezpiecznie mówiąc nastawiłbym się na zimę od listopada do końca kwietnia. Ale, ale. W Finlandii są różne klimaty. Polska jest bardzo ujednolicona w tym względzie. Tutaj masz całkowicie inny klimat nad morzem, i w głebi kraju. Polecam mieszkać gdzieś nad morzem bo każda pora roku jest łagodniejsza dzięki wodzie.

2. Finlandia A to jest południe kraju, obszar między miastami Turku-Helsinki-Tampere. Reszta jest mniej znacząca, ale nie ma takich podziałów jak w Polsce. Żarty robi się ze wschodu Finlandii, tej krainy z jeziorami. Głównie, że wieśniaki trochę i mówią swoim dialektem, który ciężej zrozumieć. A północ to północ. Jak żyjesz na północy to masz głębok w doopie co jakiś mieszczóch z Helsinek mówi. Oczywiście lepiej żyć w okolicy większego miasta. Bliżej do szpitala, sklepu, itd. Powiedzmy szukaj czegoś w promieniu tych 100km od większych siedlisk, żeby w godzinę móc dojechać w razie W.

3. Sporo cywilizowanej częsci kraju jest już pokryta 5G. Z Internetem nie będzie problemu. 4G będziesz miał nawet w większości lasów po środku niczego. Są 3 sieci w kraju - Elisa, Telia, DNA. Wpisz sobie w Google, np. 5g elisa kuuluvuus i będziesz miał mapy zasięgów tych sieci. Naprawdę absolutne zadupia pośrodku niczego nie mają dobrego internetu. Tylko ceny są inne oczywiście, o wiele wyższe niż w Polsce. W domu mam światłowód, więc w telefonie nie potrzebuję szybkiego internetu to za ledwo 150mb/s nieograniczonego dostepu mobile płacę 20€. Jak chcesz większe prędkości to się przygotuj na
  • Odpowiedz
@Kasia123456789:
5. Są kursy językowe. Na uniwersytecie dla studentów za darmo. Jak przyjeżdżasz do pracy to za minimalną opłata masz kursy językowe w centrach kształcenia dla dorosłych. To jest trudny język. Musisz się dużo samemu uczyć. Bez samozaparcia nie ma opcji tego ogarnąć. To nie jest angielski czy hiszpański, że sam wchodzi. Za darmo jest Yle Kielikoulu. Bardzo przydatna apka i strona internetowa.
Nie ma żadnych ograniczej dla emigracji. Szczególnie dla tej z krajów Unii. Rejestrujesz się jako pobyt stały z miejsca jak potrzebujesz i git majonez, zaczynasz płacić podatki i pracować.

6. Z pewnością takie prawojazdy się przyda. Jeżdżą bo sam widziałem na autostradzie zestaw z dwoma przyczepami i naklejkami "LONG". Wydaje mi się, że kierowców ciężarówek to absolutnie wszędzie szukają do pracy. niedobór w całej Europie.
I płynnie przechodząc do potrzebnych zawodów. Z tego co się orientuję bo od groma ogłoszeń widziałem i sporo Polaków tak pracujących spotkałem to spawacz albo roboty zbrojeniowe (szczególnie pod wiatraki). To już z polski możesz się przyjąć i Cię
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@XsomX: dziękuję Ci za tak obszerne opisy! (ʘʘ) zawiesiłeś tak wysoko poprzeczkę, że, aby kontynuować dyskusję, muszę się podszkolić z kilku tematów, co zajmie mi niestety kilka dni, bo jestem w pracy poza domem, wtedy miałbym kilka kolejnych pytań ()
  • Odpowiedz