Wpis z mikrobloga

  • 23
2049 + 1 = 2050

Tytuł: Most nad piekłem. Amerykańskie bombowce na polskim niebie.
Autor: Serhii Plokhy
Gatunek: historia
Ocena: 9/10
ISBN: 9788324087341
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 400
Forma książki: książka
Na wstępie muszę zaznaczyć, że wydawnictwo Znak odwaliło tutaj dziwną akcję i zmieniło w tłumaczeniu tytuł książki na taki, który sugeruje polonocentryczność jej zawartości. Czytelnik może pomyśleć, że to książka o amerykańskich misjach bombowców nad polskim niebem. W książce faktycznie jest sporo wzmianek o Polsce i misjach nad nią, jednak zgodnie z oryginalnym tytułem "Forgotten Bastards of the Eastern Front. " to przede wszystkim książka o czymś zupełnie innym: o zapomnianych lotnikach i członkach personelu naziemnego, którzy obsługiwali bombowce lecące z zachodu na wschód i z powrotem w ramach misji Frantic. Książka opisuje pomysł i powstanie wahadłowych lotów długodystansowych, współpracę USA i ZSRR, ale przede wszystkim skupia się na relacjach żołnierzy amerykańskich z czerwonoarmistami i lokalną ludnością. Jest również rozbudowany wątek szpiegowski. Książka zrealizowana w ramach stypendium Fullbrighta, autor dzięki otrzymanemu finansowaniu odwalił wielka pracę w archiwach ukraińskich oraz zachodnich. Pomimo dziwnego zabiegu wydawnictwa odnośnie tytułu (o jego przyczynach nie wiem, ale się domyślam) to kawał solidnej, merytorycznej książki o dość zapominanym epizodzie z dziejów amerykańskich chłopców w Europie. Miłośnicy lotnictwa mogą być nieco zawiedzeni sama kwestia opisu poszczególnych misji Frantic, częstą są one jedynie tłem dla opisu życia w bazach czy wynikających tam problemów. Bonus: zajebisty Harvard zrobił na temat książki q&a z autorem, wrzucam link w komentarzu.

#bookmeter #historia #iiwojnaswiatowa #lotnictwo #ciekawostkihistoryczne #ksiazki #czytajzwykopem #historiabookmeter
mokry - 2049 + 1 = 2050

Tytuł: Most nad piekłem. Amerykańskie bombowce na polskim ni...

źródło: comment_16604379251UcKQUHXFZ9fOfe0pBtU4w.jpg

Pobierz
  • 3
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-09-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: historia, archeologia, polityka
Liczba stron książki: 400

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Pakt Ribbentrop-Beck czyli jak Polacy mogli u boku III Rzesz... - najnowsza recenzja usera ostoja ★★★ (6.0 / 10) - Wpis »
2\.