Wpis z mikrobloga

Jako, ze użytkownik @anonimowy_programista pod jednym z wpisów wmawia innym, ze w Polsce istnieje rzekomy trójpodział władzy, ale oczywiście jak pod każdym wpisem o podobnych tagach zablokowana jest merytoryczna dyskusja (bo jeszcze trzeba by podać jakieś kontrargumenty, albo ktoś inny zaburzyłby propagandę argumentami) - to postanowiłem wstawić sprostowanie w oddzielnym wpisie.

Nie - po przeanalizowaniu polskiego ustroju zawartego w Konstytucji RP Polska nie posiada realnie trójpodziału władzy w klasycznym jego rozumieniu.

Trójpodział jest jedynie deklaratywny i iluzoryczny, bowiem:

1.
- rząd formalnie jest przybudówką parlamentu - parlament powołuje rząd i go rozlicza z działań
- nieformalnie natomiast to bardziej parlament jest przybudówką rządu - jako, że w rządzie zazwyczaj zasiada partyjna śmietanka, a polski ustrój generuje partie wodzowskie

Czy silniejsza jest jedna zależność, czy druga - rząd i parlament realnie nie są niezależne - i tworzą jedna władzę.

2.
Prezydent jest wybierany w wyborach - no, tyle że w polskim ustroju realnie nie ma kompetencji wykonawczych. Jedynie kontrolne, jako że może wetować ustawy.

Nawet reprezentacyjnych nie ma do końca - bo te ma głównie premier + minister spraw zagranicznych.

Chyba pamiętamy (chociaż niektórzy może i są na to za młodzi) gdy pierwszy Kaczyński był prezydentem i razem z Tuskiem robili walkę o stołek w Brukseli, kto ma reprezentować Polskę.

3.
Władza ustawodawcza w Polsce
- zbyt jest zależna od Ministerstwa Sprawiedliwości (i to ustrojowo)
- organy takie jak KRS mają członków powoływanych przez parlament
- organy takie jak Trybunał Stanu czy Trybunał Konstytucyjny to w ogóle żart z obywateli, bo są powoływane przez parlament.

Aby pokazać adekwatny do polskich warunków układ władz wstawiam w pierwszym komentarzu jak on tak naprawdę w Polsce wygląda.

#polska #ustroj #politologia

I wołam osoby z tamtego wpisu, aby mogły zapoznać się z moją odpowiedzią.

W przeciwieństwie do niektórych nie boję się dyskusji i nie cenzuruję wątku.
Nie chcę, aby mój wpis robił za tępą jednostronną tablicę propagandową.

@ReeceWithouterpoon, @nyszom, @tygrysoffshorowy, @willard:
Mr--A-Veed - Jako, ze użytkownik @anonimowy_programista pod jednym z wpisów wmawia in...

źródło: comment_16603089852PHs9mzPCCrlEHbh3YfeJI.jpg

Pobierz
  • 5
wmawia innym, ze w Polsce istnieje rzekomy trójpodział władzy,


@Mr--A-Veed: nadinterpretowujesz moje słowa. Nie twierdzę, że jest czy nie jest. Stwierdziłem, że osoba przytaczająca nie do końca zdawała sobie sprawę czym ów trójpodział jest.

Tak to odczytałem z kontektu. Jeżeli ktoś uważa, że rozumie to właściwie, to end of story i dobranoc.
@Mr--A-Veed: Dżizas, człowiek zaplusuje i go teraz wołają po 10 razy xdddd wykop seroius biznes.

Ale tak, masz całkowitą rację, w Polsce nie ma trójpodziału władzy i nigdy go nie było. Co do bycia państwem demokratycznyn jako takim można mieć również wątpliwości, ale to oddzielny temat.