Wpis z mikrobloga

#businessintelligence #powerbi #analizadanych
#pracait

Dlaczego zdecydowaliście się na pracę w BI? Lubicie swoją pracę w tej dziedzinie? Jesteście zadowoleni z takiego wyboru swoje ścieżki? Czuliście, że to "to" czy tak wyszło?

Od roku jestem analitykiem biznesowym, ale zawsze lubiłam pracę z danymi - Excel średnio zaawansowany, znam podstawy SQL i PowerBI. Wyszukam coś łącząc tabele, oczyszczę dane w PowerQuery i zrobię podstawowy raport, ale nic więcej. Hobbystycznie zaczęłam czytać przewodnik po DAX i projektuję trochę UX.

Zastanawiam się czy rozwijać się w tym zakresie dalej. Pojawia się nadzieja, że nieco doświadczenia jako BA trochę by mi pomogło przy starcie na juniora. W lutym kończy mi się umowa, której raczej nie chcę przedłużać i już mam rozkminy co dalej.
  • 6
@AcyX: Ja rozpocząłem swoją karierę w korpo jako klepacz prostych procesów. Bardzo szybko zorientowałem się, że taka powtarzalna praca mnie męczy i zaraz będę miał dość. Zespół miał jakieś swoje małe potrzeby raportowe, choćby do wyłapywania błędów w rejestrowaniu supportu etc. więc z ciekawości zacząłem się tym bawić i mi się bardzo spodobało. Później już tylko zorientowanie się w temacie - kto co i jak, samodzielna nauka i kilka prób wewnętrznego
2 lata od juniora do TL i lead deva

później przesiadaka na PBI + Azure (2 lata temu) ze zmianą firmy w miedzyczasie i stanowisko eksperta)


@Sad_poyato: Jeśli dobrze rozumiem - byłeś najpierw team leaderem w czymś innym niż stricte PBI?
Jak sądzisz - czy pełnienie wcześniej funkcji TL/lead deva w nieco innej działce (ale związanej z analizą danych) ma pozytywny wpływ przy próbach wejścia do BI, czy raczej nic nie
@ode45 byłem TL w zespole BI tylko w innej technologii. Opanowanie jednego narzędzia na pewno w dużej mierze ułatwia opanowanie innych, ale też skrywa pułapki związane z wyuczonym schematem myślenia. Wcześniej używałem sql i języków sql'o podobnych co przy początkowej nauce daxa sprawiało, że szukałem analogii w działaniu i przyjmowałem całkowicie błędne rozumowanie przy pisaniu miar. Dopiero przewodnik po dax mnie naprostował ( ͡º ͜ʖ͡º)

Każde doświadczenie
@AcyX: Zacząłem w korpo jako klepacz raportów w Excelu, zobaczyłem że dobrze mi idzie pod względem technicznym (a tak naprawdę to nie mi tylko inni go nie ogarniają nawet po wielu latach pracy), więc postanowiłem się rozwijać w tym w czym jestem dobry i tak kaskadowo poszło Excel->PQ/PP->Power BI/SQL/chmura
Lubię, chciałam być programistą baz danych. Poszłam w stronę tworzenia ZAJEBISTYCH wizualizacji, dodałam wszelki stack technologiczny, i tak od paru lat jestem BI Dev. Piszę tutaj: bideveloper.pl