Wpis z mikrobloga

Teraz na Twitterze różni ludzie wypowiadają się o tym programie "mieszkanie bez wkładu własnego", że tam trzeba np. limity zwiększyć.

Tylko mordeczki, to absolutnie nic nie da, bo kto dzisiaj ma zdolność na 100% wartości nieruchomości? Ten program mógł działać tylko i wyłącznie w warunkach zerowych stóp procentowych.

Załóżmy że stopy spadną tam do 5-4% za 2 lata - nadal to nic nie zmieni i ludzie nadal nie będą mieć zdolności xd

Przecież jak ktoś nie ma nawet na wkład własny, to taka osoba należy do tej biedniejszej grupy, także musi ona brać kredyt na 100% wartości, a to się nie uda przez kilka najbliższych lat, a być może zerowe stopy procentowe już nigdy nie wrócą.

Albo ceny betonowego złota spadają, albo zerowe stopy wracają.

#nieruchomosci #mieszkanie #kredythipoteczny
  • 27
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Teraz sprawdziłem zdolnosc malzenstwa z jednym dzieckiem z sumą dochodów netto 10 000


@KakaowyTaboret: mordo, ludzie z łącznymi zarobkami 10k netto nie potrzebowali tego programu "mieszkanie bez wkładu własnego", bo byli w stanie sami uzbierać na wkład i wziąć kredyt - co najprawdopodobniej zrobili w erze 0.1%.

My tutaj mówimy o ludziach do których był kierowany ten program i im podniesienie limitu nawet do 20k PLN za metr
  • Odpowiedz
@haha123:

mordo, ludzie z łącznymi zarobkami 10k netto nie potrzebowali tego programu "mieszkanie bez wkładu własnego", bo byli w stanie sami uzbierać na wkład i wziąć kredyt - co najprawdopodobniej zrobili w erze 0.1%.


Spytales sie mnie to ile zarabiam ze stać mnie by samodzielnie kupic to odpowiedzialem ile trzeba zarabiać by kupić mieszkanie bez wkładu i to całkiem niezłe xD Na dodatek wybrałem mimo wszystko miasto wojewódzkie i mieszkanie 3 pokojowe. Weźmy teraz pierwszy powiat na liście wikipedii (aleksandrow kujawski) i najmniejsze miasto tego
  • Odpowiedz
@haha123 właśnie może Ty mi odpowiesz? Bo sam się zaciekawilem. Może boją się brać kredytu lub w Polsce powiatowej nie ma Alior banku (chyba tylko on takie oferuje)

Wiesz jak zdolność wylicza Alior? I jaki jest koszt takiego kredytu?
  • Odpowiedz
@haha123: są ludzie, którzy dopiero niedawno weszli w rynek pracy i nieźle zarabiają, a z kredytem czekali aż będą mieli umowy na czas nieokreślony czy też zmieniali pracę na lepiej płatną. I takie małżeństwo w wieku ok 30 lat będzie czekało z decyzją zakupu mieszkanie wiedziac, że przez najbliższe lata warunki kredytowe nie wrócą do czasów z zerowymi stopami procentowymi? Część osób zaakceptuje nowa rzeczywistość i tyle.
  • Odpowiedz
@kepinsky: póki co potencjalnych kredytobiorców wywiało, aktualnie mamy najmniejszą liczbę składanych wniosków o kredyt hipoteczny od kiedy zaczęto prowadzić takie statystyki.

A jak będzie w przyszłości? Pewnie odbije, tylko pytanie kiedy odbije - za rok? Za rok o tej porze stopy procentowe będą na tym samym poziomie, może trochę niższe.

To za dwa lata? Za dwa lata będzie gdzieś ~4.5%.

To może za 3? Tego już nie wiem.
  • Odpowiedz
@haha123: póki co wywiało, bo nie wiadomo w którym kierunku to wszystko podąży. Moim zdaniem jak tylko stopy zaczną spadać to nastąpi spore odbicie. Ludzie nie będą czekać na zerowe stopy bo wiedzą że to już może nie nastąpić.l i zaakceptują je w okolicach 4.5%. Ludzie, którzy od początku roku się wstrzymują z kredytem, a mieli zamiar brać też się ciągle kumulują a wiecznie czekać nie będą.
  • Odpowiedz