Wpis z mikrobloga

O tym, jak TVP się zaorała przez pozostanie w starym standardzie telewizji naziemnej

Jak wiadomo, niedawno miała miejsce zmiana standardu telewizji naziemnej. Kanały komercyjne w rzeczywistości zyskały więcej, niż tylko nadawanie w HD.

Tak naprawdę, głównym celem tego całego przejścia było nie zapewnienie większej jakości, ale zwolnienie części pasma na potrzeby sieci 5G.

Prosimy założyć czapeczkę foliową

Ta sama liczba multipleksów musiała zająć mniejszą część pasma, co wiąże się ze zmniejszeniem odległości między nadajnikami pracującymi na tej samej częstotliwości. W przypadku telewizji cyfrowej nadajniki pracujące na tej samej częstotliwości nie zakłócają się, o ile nadają ten sam multipleks i są prawidłowo ustawione. Standard DVB-T2 lepiej znosi gęstsze ustawienie nadajników w porównaniu z DVB-T. Siatka częstotliwości była projektowana przed pomysłem TVP na pozostanie w starym standardzie, dlatego w niektórych miejscach (szczególnie tych, gdzie sygnały z różnych nadajników mają mniej więcej ten sam poziom) DVB-T2 odbiera bardzo dobrze, natomiast DVB-T przycina bądź w ogóle nie odbiera ze względu na zbyt gęstą sieć nadajników. Problemy z odbiorem TVP istnieją również na odbiornikach/dekoderach nieprzystosowanych do nowego standardu.

A przypomnę jeszcze, że istnieje dofinansowanie na dekoder DVB-T2. Gdyby TVP przeszła na nowy standard wraz z innymi, problemu by nie było.

#tvpis #bekazpisu #telewizja #tvp #dvbt #dvbt2 #5g
Pobierz
źródło: comment_1660112749Dd4mvDdSvPYbSwpqxFCXpz.jpg
  • 1