Wpis z mikrobloga

#prawo

Mam pytanie do prawników, lub studentów prawa. Osoby "tylko zorientowane" uprzejmie proszę o nieodpowiadanie, chyba, że dokładnie w tej sprawie posiadacie wiedzę empiryczną.

Czy mogę do anglojęzycznego filmu dokumentalnego, lub wywiadu, lub reportażu, lub jakiegokolwiek materiału wideo, dołączyć napisy polskie i poinformować, że to ja jestem ich twórcą (lub moja witryna internetowa )?

Czy takie filmy, mogę umieścić na swoim kanale YT?

Pozdrawiam i z góry dziękuje

PS
oczywiście faktycznie będę twórcą tego tłumaczenia.
  • 5
Czy takie filmy, mogę umieścić na swoim kanale YT?


@Balsen: Jeżeli nie masz do samego filmu praw majątkowych autorskich, które obejmują właściwe pole eksploatacji (rozpowszechnianie) to nie, nie możesz.

Podstawa prawna: art. 116 w zw. art. 50 w zw. z art. 41 ust. 2 ustawy Prawo autorskie i prawa pokrewne (mogłem jakiś przepis pominąć, ale zasadniczo te art. się do tego odnoszą - w szczególności 116)

Dołączyć napisy polskie i poinformować,
@Balsen: Nie znam regulacji amerykańskich według których najpewniej działa CNN i Y, jednak według polskiego prawa to potrzebujesz umowy licencji (najpewniej w formie pisemnej ze względu na brzmienie art. 53 PrAut) która obejmie rozpowszechnianie.

Myślę że jak do nich napiszesz to ci wyjaśnią, że nie jest to możliwe ( ͡° ͜ʖ ͡°) zresztą, obstawiam że jeżeli byś wrzucił taki wywiad, to najgorsze co cię spotka to zrzucenie