Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Szukam tentegesa (znanego również pod nazwą dynks xD) który umożliwi mi podłączenie jak na obrazku.
Problem jest taki, że na ssawce po wyłączeniu próżni dalej trzyma mi się element. Moim pomysłem jest podłączenie przez jakiś trójnik z zaworkiem (tenteges) sprężonego powietrza, które krótkim strzałem stuprocentowo usunie element.
Problemem jest to, że na pierwszy rzut oka próżnia i sprężone powietrze działają w tym samym kierunku. A na próżni mam załączoną kontrolę czy mam detal. Jak vacuum będzie mogło "ssać" przez zawór to wyskoczy mi alarm, że nie mam detalu. Mam wrażenie, że zwykły zaworek zwrotny nie wystarczy. Czy się mylę, starczy standardowy trójnik i wyżej wspomniany zaworek?
#robotyka #automatyka #majsterkowanie
WhiteRower - Szukam tentegesa (znanego również pod nazwą dynks xD) który umożliwi mi ...

źródło: comment_1659974811YXaxtHOUI8qLIIc075g698.jpg

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kartofel: robot pobiera detal ssawką. Po wyłączeniu próżni detal dalej trzyma się ssawki. Moim chytrym planem jest podłączenie sprężonego powietrza (używanego np. do zasilania chwytaków). I zastanawiam się jak to zrobić. Żeby próżnia działała wszystkie jej zakończenia muszą być "zamknięte". W przeciwnym razie nie trzyma podciśnienia.
Ten zawór o którym piszesz to żeby on się przełączył to potrzebuje jakiś zewnętrzny sygnał tak?
  • Odpowiedz
@WhiteRower: Najprawdopodobniej szukasz ejectora :)
https://www.festo.com/pl/pl/npc/npc-config-ui/start.do?caller=KAT&product=OVEM.CONFIGURATIONVIEW&caturl=https%3A%2F%2Fwww.festo.com%2Fcat%2Fpl_pl%2Fproducts_OVEM&configurationId=4a69855d-08ef-44fc-a7bb-ef6c54a74331&tabId=717c326c-e5f7-4cb2-a6a0-6db7a13bf263#!/product/UI.TAB.CV.GENERAL_DATA

Nie wiem czy akurat ten model ale wlasnie takiego czegos uzywalismy na griperze ze ssawkami.

Wezykami niebieskimi lecialo sprezone powietrze a czarnymi proznia. I ssawka raz szybe trzymala a
  • Odpowiedz
@WhiteRower
@gorzki99
Jeśli OP ma podciśnienie to już nie potrzebuje dodatkowego eżektora.
IMO potrzebuje dodatkowego zaworku 5/2 tylko podpiętego w taki sposób aby zasilanie zawora podpięte było pod ssawkę. Potrzebny jest jakiś dodatkowy sygnał który będzie przełączał pomiędzy próżnia a ciśnieniem.
Ewentualnie możesz spróbować zamienić wężyk od ssawki na taki o mniejszym przekroju. Układ napewno będzie reagował szybciej.
  • Odpowiedz
Jeśli OP ma podciśnienie to już nie potrzebuje dodatkowego eżektora.


@kartofel: A cos w tym jest.

Ja z mechaniki to noga ale jak napisales to sobie przypomnialem jak to dzialalo. Podpiete bylo tylko sprezone powietrze a ten tenteges zamienial je w podcisnienie.

Tak to chyba dzialalo.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@humun: niestety nie
@gorzki99: @kartofel ma rację, nie potrzebuję czegoś, co mi dodatkowo wytworzy próżnię.
Problem leży w tym, że ssawki są zabudowane (niestety chwytak nie jest naszego projektu) i wygląda jakby nie mogły się do końca rozprężyć. Puszczasz podciśnienie, robot przełamany, że detale powinny spaść grawitacyjnie (inna sprawa, że mówimy tu o jakimś gramie, więc grawitacja nie pomaga xD). Na przebudowę większą nie ma czasu bo
  • Odpowiedz
tak, w eżektorze jest zwężka przez które przepływa powietrze, różnica ciśnień jest na tyle duża, że generuje podciśnienie.


@kartofel: Merci dobry czlowieku :)

Teraz jakbys mi jeszcze wytlumaczyl jak dziala taki magnes z ktorym sie zetknalem to bylbym wniebowziety. Nawet nie wiem jak to googlac
  • Odpowiedz
@WhiteRower z tego co kojarzę to roboty na wtryskarek mają wyprowadzone na ramieniu wyjścia, zarówno pod jak i nad ciśnieniowe. W takim układzie faktycznie wystarczy spróbować dać trójnik. Potrzebujesz dokopać się w ustawieniach engla które sygnały za co odpowiadają i przerobić trochę program. Jakiś średnio ogarnięty ustawiacz powinien załatwić temat.
  • Odpowiedz