Wpis z mikrobloga

Powitać ekspertów z tagu #budownictwo #budowa #budowlanka oraz #budujzwykopem. Trochę pospamuję na tagach, gdyż niedawno nabyłem drogą kupna dom jednorodzinny w stanie do większego remontu niż zakładałem ( ͡° ʖ̯ ͡°) , ale za to przepłaciłem jak należy (ʘʘ)
Z budowami/remontami miałem do czynienia prawie dziścia lat temu i więcej grzechów nie pamiętam.

Ten wpis i pytanie dotyczy obiektu nr1 czyli garażu.

Opis: garaż blaszany (blacha falista, ocynk) o konstrukcji szkieletowej (kształtownik, profile zamknięte) stojący na betonowej posadzce/wylewce, wymiary ok 3x4m wys. niecałe 2m. Wjazd od południa.

Problem pierwszy: posadzka
Bardzo się kruszy – drobny pył i jakby płatki betonu z niej odchodzą. Nie wiem czy była w ogóle zatarta, bo np. przez mnie wykonane posadzki w bud.gospodarczych choć nie były impregnowane niczym tylko zacierane na drugi dzień (podsypywałem cementem i tarłem pacą styropianową, a potem chyba skrapiałem wodą dni kilka) to tak się po latach nie sypią.

Pytanie: Czy można ją na szybko (potrzebuję z tego garażu korzystać) czymś zaimpregnować aby zapobiec dalszej jej degradacji n.p. Delfin/Unigrunt i jak to prawidłowo wykonać? A jeżeli chciałbym "dziury" w przyszłości nadlać/wyrównać, czy będę mógł to zrobić cieńką warstwą wylewki?

Problem drugi: wentylacja
W garażu na ścianie zawieszone było kilka stalowych narzędzi i są bardzo pordzewiałe. Przypuszczam, że z powodu braku wentylacji przy różnicy temperatur dochodzi do kondensacji pary wodnej, proszę poprawić jeśli się mylę. (być może ztąd też problem z posadzką)

Pytanie: Czy wykonanie wentylacji rozwiąże problem? Jak ją prawidłowo wykonać. Jeżeli to nie kwestia wentylacji to czego?

No i oczystujcie #kiciochpyta, a #pytaniedoeksperta ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 4
Podobny problem ze skraplaniem się wody w blaszakach i rozwiązanie znalazłem na...

No kurka, gdzie jak gdzie ale na forum czarnolistowych zasilaczy XD


Czyli dedukując: wilgoć która wnika w posadzkę, odparowuje w słoneczny dzień i ponieważ garaż ma niewystarczającą wentylację skrapla się w nocy na dachu/ścianach i kapie na posadzkę powodując jej dalszą degradację (wnika w pory i zamarza przy ujemnych temp.) - o czymś nie pomyślałem? ( ͡º ͜ʖ