Wpis z mikrobloga

Hej, mam pytanie na temat zrobienia czegoś na wzór dysku sieciowego. Posiadam dysk zewnętrzny na USB 3, jest to spoko opcja ale musze pliki z laptopa przerzucać na dysk i potem go przepinać np pod tv albo inny komputer w domu. Czy jest opcja żeby go w jakiś sposób użyć jako dysku sieciowego w domowym WIFI? Mam router pod światłowód dasan h660gm, ale niestety mimo posiadania portu USB nie obsługuje dysków zew. (port służy do aktualizacji). Myślałem nad jakiegoś rodzaju przejściówką/interfejsem na RJ45 z USB 3 ale nie mam pojęcia czy coś takiego jest do zrobienia.

Z góry dzięki na pomoc ;)

PS. wiem, że można kupić NAS, ale jestem ciekaw czy jest opcja użycia posiadanego aktualnie sprzętu z ew. małymi zakupami.

#elektronika #wifi #sprzetkomputerowy #komputery #hardware
  • 10
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@k0ndzi0: chodzi o to, żeby go podłączyć na stałe do jednego kompa i z niego udostępnić w sieci. Oczywiście wtedy, żeby korzystać z dysku, komp musi być włączony.
Szukaj NASa, możesz kombinować z raspberry, ale to zasadniczo sprowadza się do tego, że sam sobie klecisz swojego nasa.
Ogólnie jak w jakikolwiek sposób podłączasz dysk do sieci to już jest NAS (Network Attached Storage).
@k0ndzi0: Zalezy ile chcesz wydać. Potrzebujesz mały server. Moze to byc stary komputer, laptop, single-board komputer (raspberry PI,Asus Tinker Board S etc), modem z funkcja SMB/NFS, NUC lub NAS. Ostatecznie jeżeli masz dekoder na Enigma 2 możesz skonfigurować na nim Sambe lub NFS. Android Box, cokolwiek z portem USB zainstalowanym Linuxem, Windowsem lub Androidem. Oczywiście im gorszy sprzęt tym gorsze transfery po sieci.