Wpis z mikrobloga

Mamy psa uzależnionego od piłki. Figa nie potrafi się bawić z innymi pieskami, w głowie tylko piłka. Chcemy ograniczyć rzucanie piłki jak i zabawę piłkami. Jednak nie wiemy jak ją przekonać do tego aby nie podgryzała innych psów podczas zabawy. Figa raczej należy do łagodnych psów, nawet się słucha. Na spacerach jak inny właściciel wyrazi zgode lub widać że chce puścić swojego psa aby się przywitał to nasza Figa obwącha innego pieska i pójdzie w swoją stronę. Jednak jeżeli jesteśmy w parku na polanie i znajdują się inne psy, stara się przywitać jednak po chwili lekko je atakuje/odstrasza. Próbując podgryzać w okolicy pyszczka. My oczywiście interweniujemy, jeżeli sytuacja się powtarza. Jeżeli powiemy 'NIE' to Figa przestaje i wraca do nas. Jednak nie mamy pomysłu jak rozpocząć socjalizację psa od nowa. Dodam że kiedyś tak nie było :(
Rasa psa to Boston Terrier.
#pies #zwierzeta #psy #behawiorysta
  • 10
  • Odpowiedz
@Dzikus_Z_Detroit: 3 lata, jednak przez pierwsze 1.5 roku nie było problemu, potem może trochę zaniedbaliśmy albo nie widzieliśmy problemu? Są psy z którymi się normalnie dogaduje :) - ale to raczej starzy znajomy których zna od początku.
  • Odpowiedz
@PiotrokeJ:
Moja sunia też zaczęła mieć fiksację na punkcie piłek. Do tego stopnia, że nieważne jaki smakołyk masz w ręku piłka jest dla niej atrakcyjniejsza. To nie jest złe.
Psy często się podgryzają w zabawie. Z socjalizowany pies zna granicę kiedy zadaje ból. Młoda niekiedy w paszczy ma szyję pudla - w brew pozorom najulubieńszy jej sparing partner.

Boston, buldog, staffik mimo niewielkich rozmiarów to psy, które mentalnie są molosami.
  • Odpowiedz
@Richtig_Piwosz: Figa nie robi tego z agresją a raczej żeby odstraszyć pieska. Oczywiście to też działa w druga stronę kiedy to ona ma ochotę na zabawę i sama podgryza większe i mniejsze psy. Dodatkowo nie widzi różnicy między psem 5 kg a 40 kg. Potrafi przegonić psa który jest od niej 5-6 razy większy. Muszę to nagrać i pokazać bo czasami ta zabawa wygląda niewinnie a czasami jak by Figa
  • Odpowiedz
@PiotrokeJ: piłka out całkowicie. Aport patykami, dyskami tak samo.
Jak nie chce mieć kontaktu z psami i wyraźnie to daje do zrozumienia, to po co ją wpychasz w taki sytuacje?
  • Odpowiedz
@PiotrokeJ:
Nie wspomniałem nic o agresji.
Oczywiście inne wrażenie jest jak biegnie i szczeka pies, który waży do 17 kg a inne jest kiedy to samo robi pies między 45 a 60 kg.
Moją podopieczną skutecznie przegania sunia, która waży mniej niż 10 kg. Podejrzewam, że wynika to, że jest dużo starsza.
Normalne psy ulegają starszym psom nawet jak są dużo
  • Odpowiedz
i przypominam - dorosłe psy się raczej nie bawią z obcymi dorosłymi psami.


@r__k: Tego nie wiedziałem

@Richtig_Piwosz: Tak tak, wiem że nic nie mówileś o agresi, ja raczej chciałem doprecyzować.
Jezeli chodzi o odwołania to działają skutecznie, tak samo jeżeli powiemy jej 'SIAD' to inny pies może na nią szczekac a Figa po prostu czeka
  • Odpowiedz
@PiotrokeJ: jak wspominałam, to wcale niekoniecznie jest zabawa. Żeby zaistniała zabawa psy powinny się znać, obserwując je widać zatrzymania, gonienie na zmianę, rozluźnione mięśnie i pyski. Obejrzyj sobie na YT filmiki od Co Mówi Pies mają trochę nagrań takich psich "zabaw" z wyjaśnieniem, co to jest.
No i ludzie nie wiedzą, że czasem nawet odwracając się w kierunku danego psa "nasyłają" swojego niejako wymuszając kontakt :)

Takie spotkania dodatkowo podkręcają
  • Odpowiedz