Wpis z mikrobloga

Sierpień
Pragmatyzm

Stoicyzm na dziś – 3 sierpnia
Dobre życie znajdziesz wszędzie

„W tej chwili nie jesteś w podróży, ale chodzisz w kółko, przemieszczasz się z miejsca na miejsce, choć to, czego szukasz – dobre życie – znajdziesz wszędzie. Czy istnieje miejsce bardziej pełne zamętu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli zajdzie taka potrzeba”.
– Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 28.5B – 6A

Znany pisarz narzekał, że gdy zyskał sławę, jego bogaci przyjaciele stale zapraszali go do swych pięknych i egzotycznych posiadłości. „odwiedź nas w naszym domu na południu Francji” – mówili. Albo: „nasza szwajcarska chatka w górach to wspaniałe miejsce do pisania”. Pisarz podróżował więc po świecie i żył w luksusach, mając nadzieję na odnalezienie inspiracji i natchnienia we wspaniałych rezydencjach i posiadłościach. Zwykle jednak mu się to nie udawało. Wciąż pociągał go następny, lepszy dom. Stale coś go rozpraszało, zawsze miał wiele rzeczy do zrobienia, a nękające artystów blokada pisarska i poczucie zagubienia towarzyszyły mu w każdym nowym miejscu.

Powtarzamy sobie, że potrzebujemy odpowiednich warunków, aby wreszcie na poważnie zabrać się do pracy. Mówimy sobie, że krótkie wakacje lub czas dla siebie dobrze wpłyną na związek lub pomogą rozwiązać problem. Jest to jednak oszukiwanie się.

Znacznie lepiej przyjąć pragmatyczne podejście i adaptować się do sytuacji – robić to, co trzeba, w dowolnym miejscu i czasie. Miejscem na wykonywanie swoich zadań i prowadzenie dobrego życia jest tutaj.


#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 35
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@Urajah też nigdzie o tym nie mówi. Mówi jedynie że nie potrzebujesz podróży do szczęścia. Pewnie ze podróże mogą kształcić, ale nie muszą. Wyjazd do hotelu ol inkluziw raczej ciężko będzie zaliczyć do kształcących.
Ale, stoicyzm mówi żeby brać to co jest i wykorzystać to z pożytkiem, jak podróżujesz też można być stoikiem. Stoicyzm nie ma rad co dokładnie masz robić, a bardziej jak podejść do tego co cię spotyka.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Roznepsy ale oczywiście, ale to będzie wynikało z mojej interpretacji. Nic nie zmusza z jednej strony żeby tam siedzieć, ale to ze gdzieś coś mnie wkurza zależy od mojego odbioru sytuacji.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@sledz: @Roznepsy: @Urajah: @jordano:
Moim zdaniem, Seneka miał na myśli działanie TUTAJ I TERAZ, niewchodzenie w pułapkę myślenia, że gdzieś indziej będzie nam łatwiej pomyśleć/mieć wenę/zacząć coś zmieniać itp.
Tutaj został postawiony akcent. Nic nie mówi o nieciekawych podróżach, wręcz odwrotnie.
We mnie to mocno rezonuje, jak myślę, że pracując w Czechach, czy Hiszpanii, miałem nadzieję, że się zmienię, czy moje myślenie się odmieni.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@WcurwionyKotek wszędzie gdzie jedziesz zabierasz siebie, jak nie jesteś otwarty albo masz duży bagaż to będzie ciężko. To się tyczy dużych i małych "podróży".
  • Odpowiedz
wszędzie gdzie jedziesz zabierasz siebie, jak nie jesteś otwarty albo masz duży bagaż to będzie ciężko. To się tyczy dużych i małych "podróży".


@sledz: Rozumny wybór cały czas jest w nas - do natychmiastowej, stałej dyspozycji.
Bez względu na to, czy zmieniasz miejsce pobytu, czy tkwisz całe życie w jednym miejscu.
  • Odpowiedz
@WcurwionyKotek: zgadzam sie, wydaje mi sie ze to jak sie czujemy siedzi w nas. To trzeba zmienić, nie jest tak że tylko zmienisz miejsce zamieszkania i wszystko juz bedzie ok. Łatwo wpasc w pulapke myslenia ze trawa jest bardziej zielona u sąsiada.
  • Odpowiedz