Wpis z mikrobloga

@mgdlena: w radiu mówili że nie ma znaczenia kto mieszka tylko kto brał kredyt


@wiesiu2: Informacje z radia nie są wiarygodne. Istnieją w tej chwili dwa stanowiska na ten temat, w zależności od stosowanej wykładni można dojść do różnych wniosków.
@Mr_A: i decydujecie się czy nie? skoro wynajem od września, to w chwili brania wakacji kredytowych to zaspokajanie na 100% swoich własnych potrzeb mieszkaniowych, łatwiejszy temat :D
@mgdlena:
trzeba raczej iść do prawnika z prośbą o poradę. W tej magicznej ustawie jest jeszcze jeden ukryty kruczek. Tam jest napisane, że o wakacje może ubiegać się konsument. Pytanie więc, czy jeśli lokal na który był udzielony kredyt służy teraz w celach zarobkowych, to czy dalej jest tutaj relacja konsument-bank, czy przedsiębiorca-bank... Szczególnie problem mogą mieć osoby, dla których obrót i wynajem nieruchomości to jedyne źródło dochodów.
@mgdlena:
Zapis niby nieoczywisty, ale z drugiej strony pojawia się wiele artykułów mówiących o tym, że ważny jest cel zawarcia umowy w dniu jej podpisania, niezależnie od tego jak sytuacja życiowa się od tego czasu zmieniła.

Mam podobny dylemat, ale prawdopodobnie zdecyduję się skorzystać z wakacji, mimo tego, że wynajmuję kredytowane mieszkanie. Kredyt był zawarty na własny cel mieszkaniowy - planowałem tam mieszkać, ale z uwagi na przeprowadzkę do innego miasta,
@mgdlena: ja biorę wakacje. W momencie zawierania umowy kredytu mieszkanie było przeznaczone na zaspokojenie moich celów mieszkaniowych, mieszkaliśmy tam 3 lata, a później rodzina się powiększyła i się przeprowadziliśmy, a stare mieszkanie wynajmujemy.
@ratty: super! masz trochę inna sytuacje niż ja, ja u siebie nie mieszkałam, bo wyremontowałam, a potem finalnie przeprowadziłam się do chłopaka, wiec mieszkanie wynajęłam. Co byś zrobił w takiej sytuacji ?
@mgdlena: Według ministra nie można.

Osoba, która ma kilka mieszkań, może skorzystać z wakacji kredytowych, jeśli kredyt wzięła na mieszkanie, w którym mieszka. Jeśli jednak taka osoba spłaca kredyt na mieszkanie, które wynajmuje, to nie może skorzystać z wakacji kredytowych - tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Jak zwykle zostało wprowadzone prawo które można różnie interpretować, znajomi królika pewnie ominą przepis bez konsekwencji a szaraczki będą mieli wypowiedziane umowy kredytowe za próbę oszustwa banku.