Wpis z mikrobloga

Nauka DAX dzień 9?

Miałem około tydzień przerwy w nauce bo złapałem covida i non stop miałem gorączkę. Już jest lepiej.
Książkę skończyłem na etapie kontekstów i wyjaśnieniu funkcji CALCULATE. Póki co zatrzymałem się przed rozdziałem o 'context transition' żeby trochę pobawić się w PowerBI a nie tylko czytać. Przerobiłem kurs dla początkujących na linkedin a teraz jestem na ostatnim rozdziale bardziej zaawansowanego kursu. Byłem sceptyczny do niego ale koniec końców spodobał mi się bo robiło się w nim coś co jest na czasie czyli harmonogram spłaty kredytu.

Obejmował różne kolumny w których wyliczało się między innymi miesięczną stopę procentową na podstawie rocznej stopy procentowej, miesięczną spłatę, okres kredytu, pozostały czas kredytu, podział na część kapitałową i odsetkową. Była okazja wykorzystać między innymi funkcje CALCULATE, DIVIDE czy POWER, bo niektóre wzory są względnie rozbudowane. Pare lat nie miałem styczności z matematyką finansową więc fajnie było sobie przypomnieć te klimaty. W kursie został jeden rozdział więc pewnie do końca tygodnia go skończę, bo mam napięty grafik a potem wrócę do przerabiania książki dalej.

#powerbi #businessintelligence #sql #tableau #programowanie
  • 4