Wpis z mikrobloga

Jak można wierzyc w to co jest napisane w bibli? Czytam ją sobie z nudów i chociażby fragment o tym jak Noe pijany winem zasnął nago w namiocie i jego syn go nakrył i opowiedział braciom i bracia go przykryli jakimiś kocami. A Noe wstał i przeklną tego syna i całe jego pokolenie xDDDD Albo to ze wszyscy ludzie pochodzą od TRZECH synów Noego, to skoro wszyscy inni ludzie umarli w potopie to jak rozumiem każdy brat, córka, kuzyn się ruchali między sobą i my wszyscy jesteśmy spokrewnieni nawet Ty Mirek z Jakimś Bombowcem z Iraku? #biblia #pismoswiete #kiciochpyta
  • 8
@Wektorowy1: Poezję też odczytujesz dosłownie? Rozumiem wrogość wobec katolicyzmu, sam jestem niewierzący - ale zachowujmy trochę rozumu. Biblia, a zwłaszcza Stary Testament to nie są rzeczy do czytania tylko do dumania i refleksji. To nie podręcznik frezarstwa.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wektorowy1: Poezję też odczytujesz dosłownie? Rozumiem wrogość wobec katolicyzmu, sam jestem niewierzący - ale zachowujmy trochę rozumu. Biblia, a zwłaszcza Stary Testament to nie są rzeczy do czytania tylko do dumania i refleksji. To nie podręcznik frezarstwa.

@Bartholomaeus: poezja jest w Biblii ale w księdze psalmów. Dla Żydów stary testament jest jednocześnie bardzo czysto dosłowny jak i do dumania.
@Captcha--: u nas też był tak kiedyś traktowany, ale po drodze mieliśmy chyba Oświecenie, II sobór, rewolucje przemysłową i seksualną - więc i na Biblię patrzy się inaczej. Chyba nikt, poza jakimiś fundamentalistami nie czyta jej dosłownie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Captcha--: u nas też był tak kiedyś traktowany, ale po drodze mieliśmy chyba Oświecenie, II sobór, rewolucje przemysłową i seksualną - więc i na Biblię patrzy się inaczej. Chyba nikt, poza jakimiś fundamentalistami nie czyta jej dosłownie.

@Bartholomaeus: nie no jasne, tylko że intencją autorów było to żeby czytać jak jest napisane, a nie robić fikołki ;)
@Captcha--: być może masz rację, chociaż ja uważam że nie do końca wiemy jaka była intencja twórców. To jednak była zupełnie inna cywilizacja, mentalność itd. Myślę, że wtedy było właśnie ,,modne" używanie alegorii; symboli jako czegoś w rodzaju szyfru do odczytania. Cała starożytność stała na mitach i historiach ubarwianych coraz bardziej z każdym pokoleniem.
@Wektorowy1: To z odkryciem Noego to mogła być grubsza sprawa, kwestia tłumaczenia. Jest to rozpatrywane jako obrzydliwość, dodatkowo on tam śmiał się z ojca. Nie ma szczegółów.
A to że wnuki Noego mieli ze sobą dzieci to nic groźnego, pula genetyczna mogła być całkiem inna i tak, wszyscy są od Noego. No, niektórzy wierzą że wszyscy wyewoluowali od małej komórki.