Wpis z mikrobloga

@Natna213: Dzięki. Myślałem, że na tym pierwszym twoim zdjeciu jest tam szyba. A to tylko dym.

Ta szyba to pomysł godny podchwycenia, zeby sobie obserwowac jak się miesko wędzi.
@S_____: Powiem szczerze, że takie wędzenie urządzam sobie 3/4 razy do roku i nigdy nie zwróciłam uwagi na okopcenie o którym mówisz, ale zapewne dlatego, że takie pamietam z dzieciństwa i wydawało mi się, że takie ma być. A dobrą radę zawsze chętnie przyjmę ()
@MMARS: Byłby to ciekawy pomysł, żeby nie otwierać wędzarni. Generalnie muszę sobie jeszcze sprawić termometr, żeby kontrolować temperaturę wewnątrz wędzarni a nie tylko wewnątrz mięsa
@Natna213: Przede wszystkim przewód dymny do wędzarni jest za krótki, temperatura za bardzo skacze. Temperatura to około 50*C może sobie skakać ale nie może przekroczyć 100* bo mięso się zamknie i dym nie będzie wnikał. Drewno do wędzenia powinno być suche, przynajmniej 2 lata sezonowania. Drewno do wędzenia olcha, jabłoń, grusza, to takie podstawowe. Nastrzyk widzę dobry bo nie ma szarego oczka. Tutaj facet bardzo ciekawie opowiada o wędzeniu https://www.youtube.com/watch?v=5ggp7UstnLM ma
Pobierz S....._ - @Natna213: Przede wszystkim przewód dymny do wędzarni jest za krótki, tempe...
źródło: comment_1658679774nXE5uIczsbZ7zbWz0szwoM.jpg
@S_____: Bardzo mi się podoba ten schab. Boczku akurat nie wędzę w ogóle. Spróbowałam teraz łososia, ale mi spadł. Na szczęście na ruszt, chyba miał za wysoka temperaturę
@Natna213: Zazwyczaj jeśli przy wędzarni czuć wędzonki, to nie jest dobrze. Nasi dziadowie i ojcowie, mało który wiedział jak się wędzi i zazwyczaj było to wędzenie z pieczeniem razem. Dookoła czuć było pieczonym, drewno zazwyczaj było mokre, by dłużej się paliło, wędzonki były okopcone, temperatura 150 albo więcej.
Mój sąsiad też wędzi wiele lat, jednego razu spróbował u mnie jak smakuje wędzonka odparzana, i powiedział żonie że on już nigdy w
@S_____: Moi rodzice ja wędzą to już naprawdę hurtowe ilości. Każda ciotka przywozi kilka schabow i szynek i tak się żyje na tej wsi ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale pamietam że u babci mięso wisiało bezpośrednio nad ogniem, wędzarnia miała może 1,8m wysokości
@Natna213 słuchaj @S_____ bo dobrze mówi, ode mnie jeszcze porady. Najpierw wygrzej wędzarnie, czyli napal w palenisku, żeby ściany wędzarni złapany trochę temperatury, a w palenisku powstał żar i trzymał temperaturę. I dopiero wkładaj towar. W wędzeniu jednym z kluczowych etapów jest suszenie, do wędzarni nie wkładaj zimnego mięsiwa tylko w temperaturze pokojowej. Noc wcześniej towar zostaw niech obcieknie w temperaturze pokojowej, a nie w lodówce. W pierwszym etapie susz wędzonki w
@Natna213: Ode mnie zasady których zawsze się trzymam:
1. Zawsze używam peklosol, lub 50/50 peklosol z solą, azotyny są bezpieczne a masz niemal gwarancje braku bakterii chorobotwórczych, przy soli wędlina psuje się w ciągu kilku dni.
2. Przed wędzeniem mięso musi być suche w dotyku, to warunek konieczny inaczej będzie efekt jak u ciebie (bez urazy ale takie wędliny bym wyrzucił)
3. Wędzimy w temperaturze do 50 stopni, lub zgodnie z