Wpis z mikrobloga

Mirki, Mirabelki

Kontynuacja poprzedniego watku i kilka zwiazanych pytan ze swiatlowodami:

1. Jezeli chce wlasny sprzet to jak dobrze rozumiem idzie to tak: Swiatlowod > ONT > Router/inne urzadzenie sieciowe
2. Jezeli sie nie walnolem to jedyne co trzeba wklepac "na start" (w w/w konfiguracji) dane od operatora (np.: Orange) jak to bylo za czasow modemow z neostrada (pppoe, mtu itp. itd.)?
3. ONT ma jedno wejscie na swiatlowod i jedno wyjscie Eth? Tudziez wlasne urzadzonko (reasumujac powyzsze) winno miec (najlepiej) min. jedno wejscie Eth z tym co sie bierze (ew. zapas)?
4. Ile (+-) trza miejsca przez sciane na calosc? Tj. zeby przepuscic wszystko co potrzebne?
5. Jezeli skrzynka (naziemna) jest doslownie 5-6m od mojego domu to zakladam, ze studzienkami bedzie szedl?
6. Czy orange nadal oferuje w razie czego mozliwosc upgrade'u (watpie bym bral 1gb/s, bo go nie wykorzystam w tym momencie)?
7. Czy ja osleplem czy tylko orange dodaje oplate za domki jednorodzinne?

#technologia #informatyka #pcmasterrace #internet #swiatlowody #swiatlowod #orange
  • 6
@ketrish: 1 tak
2 jeszcze vlan (internet w orange na 35 jest chyba)
3 tak, routery zazwyczaj maja jeden wan i 4 lany
4 jak ziemna instalacja to dac ma średnice około 5mm
5 pewnie tak
6 kiedyś podnieść dało się zawsze, dalej chyba można
7 każdy operator na popc ma dopłatę (około 20zł zależy od operatora)
zmienne ip / ont /nazwa ppoe
@blackcigarettes: @krzywy_kanister: Dobra, a jeszcze w takim razie interesuje mnie:
1. Ktorzy operatorzy maja mozliwosc wybrania ONT zamiast ich sprzetu (Orange z tego co wiem, a reszta)?
2. Ktorzy operatorzy daja zew. zmienna adresacje (IP)?
3. Czy opcje w urz. sieciowych uwierzytelniania (np.: jak orange mialo pppoe) mialo swoj standard / nazwe (tj. z czym szukac routera)?
@ketrish: Operatorzy POPC prawie zawsze daja ONT jesli bierzesz usluge od innego operatora na ich sieci (cos jak wspolpraca Orange i T-Mobile), taka Nexera czy Tauron w ogole nie sprzedaja internetu detalicznie tylko musisz wziac od innego operatora.
Musisz sprawdzic jacy daja zewnetrzne IP to tez jest bardzo rozne a uwierzytelnianie nie ma zadnego standardu. Ktos ma ppoe, ktos dhcp (ewentualnie option) czy autoryzacje po adresie mac, nie ma reguly.