Wpis z mikrobloga

1869 + 1 = 1870

Tytuł: Hitler. Narodziny zła 1889-1939
Autor: Volker Ullrich
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Ocena: 8/10
ISBN: 9788380695559
Tłumacz: Michał Antkowiak
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Forma książki: książka
Autor we wstępie postawił sobie za zadanie napisać taką biografię Hitlera, która pokaże go z tej bardziej przyziemnej, ludzkiej strony — to znaczy nie jako mitycznego wodza otoczonego nimbem tajemniczości, tylko jako mimo wszystko zwykłego człowieka, który w drodze na szczyt poniósł wiele osobistych porażek i w wielu sytuacjach miał po prostu dużo szczęścia. I lubił słodycze.

Książka zaczyna się od narodzin Hitlera w 1889 r. i kończy na roku 1939, tuż przed rozpoczęciem wojny (od tego momentu zaczyna się drugi tom biografii). Opisuje wszystkie etapy życia Hitlera, od dzieciństwa, przez lata szkolne, wyjazd do Wiednia i wreszcie początki kariery politycznej, aż do objęcia stanowiska kanclerza i błyskawicznego zaprowadzenia dyktatury.

Mimo znacznej długości książkę czyta się bardzo sprawnie. Język jest przystępny, barwny i wolny od błędów, sama treść przede wszystkim skupia się na chronologii i opisach wydarzeń, więc czytelnik nie jest przytłaczany datami i nazwiskami. Niestety drażniło mnie umiejscowienie przypisów bezpośrednio pod tekstem, przez co czasami przypisy zajmowały więcej miejsca niż główna treść (na szczęście w drugim tomie przypisy przerzucono w całości na koniec książki).

Zdarzały się rozdziały dla mnie trochę nudnawe — to znaczy te, które odchodziły od głównej chronologii i opowiadały o życiu prywatnym Hitlera (np. jego związkach z kobietami) lub o jego otoczeniu i współpracownikach. Także opisy perypetii politycznych, zwłaszcza tych bezpośrednio poprzedzających przejęcie władzy, potrafiły być bardzo zawiłe i szczerze mówiąc często gubiłem się w tym, kto z kim, co i jak.

Ale i tak zdecydowanie polecam.

#bookmeter #historia #ksiazki #czytajzwykopem #ocieplaniewizerunkuadolfahitlera #biografiabookmeter #autobiografiabookmeter #pamietnikbookmeter
cutecatboy - 1869 + 1 = 1870

Tytuł: Hitler. Narodziny zła 1889-1939
Autor: Volker Ul...

źródło: comment_1657921009MmHsu7APiuEH11lQ2eKelf.jpg

Pobierz
  • 5
@Magnolia-Fan: Ma to swoje wady i zalety, ja z dwojga złego wolę to rozwiązanie niż przypisy tuż pod tekstem. Bywały strony, kiedy głównej treści było może kilka linijek, a reszta to ściana tekstu w postaci przypisów. Trochę się przez to traci treści, bo mi się nie chce do tych przypisów sięgać, choć nie ma w nich jakichś bardzo istotnych informacji, głównie odniesienia do innych źródeł i czasami cytaty, głównie z dzienników
głównie odniesienia do innych źródeł


@cutecatboy: ja to z kolei uwielbiam, bo jeśli to nie jest odnośnik do archiwaliów to bardzo często sprawdzam i czasem sobie na tej podstawie planuję kolejne lektury a kiedy są na końcu to co pare minut przerzucać kilkaset stron to dopiero udręka :/