Wpis z mikrobloga

Wykopki mam zagwozdke, mam 30lvl skończyłem automatykę i robotykę, mechanikę i budowę maszyn pracuje jako lider projektu zespołu konstruktów w budowie maszyn zarobki bez fajerwerków ale i bez dramatu okolice 10k brutto. Coraz bardziej męczy mnie jednak przykucie do fabryki i bez przeprowadzki ciężko o lepszą pracę. Rozważam czy nie przebrazowic się do IT, głównie ze względu na pracę zdalną i większą elastyczność zatrudnienia. Chciałbym to zrobić na spokojnie tzn. uczyć się rok czy dwa i wtedy szukać roboty jak będę gotowy. Początkowo myślałem, żeby uczyć się pythona pod kątem analizy danych, ale dzisiaj gadałem ze znajomym i polecił Java ze względu na dużą ilość ofert pracy dla juniorów i że jak nauczę się Javy to python to już proscizna. Co o tym sądzicie?

Myślałem o kursie z z SDA, są teraz promki 8k za kurs z Javy 330h ale boje się że te kursy to tylko żeby wyciągnąć kasę, ktoś ma jakieś doświadczenia?
Na ten moment zacząłem od kursu cs50 i nie wiem co dalej.

#programowanie #programista #nauka #naukaprogramowania #programista15k #csharp #dotnet #informatyka #it #szkolenia #aplikacje #kursy
  • 20
  • Odpowiedz
  • 0
@peki_trekaja generalnie tylko konstruktorska, na studiach coś liznąłem c i plc ale nawet tego nie biorę pod uwagę. Z lenistwa jakieś proste skrypty w vba w Excel żeby mi proste powtarzalne rzeczy automat zrobił. Np linkowanie hiperłączy do pdfow rysunków do całej listy materiałów, żebym nie musiał wyszukiwać każdego z osobna tylko klikam na komórkę i mam.
  • Odpowiedz
@wrobel102: Te kursy zawsze brzmią jak wyciągacze kasy od ludzi, którzy nie potrafią sami zdobywać wiedzy poprzez googlowanie, weryfikację wyników i samodzielną naukę. A i często są podejrzanej jakości. Za to dobrych materiałów w necie za free mnóstwo.
Python i Java to prawie to samo, przynajmniej do poziomu, na którym Ci pewnie zależy, wiec whatever od czego zaczniesz, drugiego potem się nauczysz na podstawowym poziomie w jeden dzień.
Odpal jakąś stronkę
  • Odpowiedz
  • 0
@radekr mam też ten problem, że ludzie piszą że robią swoje projekty itp a ja nie mam za bardzo pomysłu co mógłbym zrobić tak sztuka dla sztuki, chyba za bardzo zdziadziałem w robicie że muszę mieć zadanie, projektujemy linię produkcyjną do klamkę do BMW to jedziemy i tyle bo opóźnienie przed startem projektu już.
  • Odpowiedz
@wrobel102: Niestety w Polsce kokosów w tej branży nie zarobisz. Co do IT to nie trać kasy na gównobootcampy. Jest maaasa darmowych świetnych tutoriali, dla ogarniętej osoby pół roku intensywnej pracy, pisania własnego kodu i analizowania projektów opensourcowych i spokojnie możesz startować na juniora. Jako, że jesteś po Automatyce to bez problemu możesz przyfarmazonić jak to klepałeś kod na studiach i na własny użytek, tego nikt nie sprawdza. A i jak
  • Odpowiedz
@wrobel102: zostań w swojej domenie, rozkmiń jakich technologi używa się w projektach it w twojej dziedzinie.
Pewnie bedzie znacznie mniej ofert, ale myśle ze warto. Ludzie z wiedzą domenową i programowaniem są cenni, bo nie ma ich tak dużo jak ludzi od CRUDów.
  • Odpowiedz
@wrobel102: Jeszcze dodam, że jak masz poczucie estetyki w miarę to Javascript jest dobrym wyborem, niższy próg wejścia, rozmowy rekrutacyjne łatwiejsze, możesz pisać też backend w Node.js i ofert jest dużo więcej za większe siano biorąc pod uwagę skilla.
  • Odpowiedz
@wrobel102: Każdy mówi, że nie ma pomysłów i żeby ludzie mu na tacy podali. Masz internet, możesz poszukać inspiracji w google, w profilach ludzi na linkedinie, w programach studiów, chociażby nawet programach tych bootcampów.
A jeszcze lepiej po prostu dorzucić się do czegoś open-source na githubie i problem z głowy (tylko bariera wejścia większa).
  • Odpowiedz
  • 0
@slime_mold też myślałem o tym, ale nie mam pojęcia jak w to uderzyć. Może po prostu uczyć się kodować i przy szukaniu pierwszej pracy być bardziej wybrednym i szukać firmy która ma coś wspólnego z mechanika?
  • Odpowiedz
ale dzisiaj gadałem ze znajomym i polecił Java ze względu na dużą ilość ofert pracy dla juniorów


@wrobel102: Jak sam piszesz chcesz wejść w to dopiero za 2 lata. A co będzie za dwa lata to niewiadomo. Więc nie ma co patrzeć aż tak bardzo na ilość ofert w tej chwili
  • Odpowiedz
@wrobel102: Najpierw odpal pierwszy lepszy kurs w necie i zobacz czy to Cię w ogóle interesuje, już pomijam, że za darmo w necie znajdziesz wszelkie potrzebne materiały
  • Odpowiedz
Rozważam czy nie przebrazowic się do IT,


@wrobel102: też jestem po robotyce a siedzę w IT XD
Jak chcesz się przebranżowić to zadaj sobie pytanie co by Cię najbardziej kręciło.
Żeby być programistą trzeba mieć do tego odpowiednie podejście mentalne. Mnie np by trafiło jak bym miał siedzieć cały dzień nad kodem. Z drugiej strony jeśli jednak uważasz że to dla Ciebie to poszukaj takiego kursu ktury nauczy Cię branżowego pisania
  • Odpowiedz