Wpis z mikrobloga

Dlaczego kot domowy to gatunek obcy w Polsce?

Ze względu na ostatni szum medialnych wokół kotów podrzucam stanowisko Polskiej Akademii Nauk oraz memik

tl;dr
1. Kot wg naukowców to gatunek obcy w Polsce i został wpisany do bazy "Gatunki Obce w Polsce" Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk. Jednoznaczne naukowe dowody wskazują, że ma negatywny wpływ na rodzimą bioróżnorodność biologiczną.
2. Kot wg przepisów prawa nie jest inwazyjnym gatunkiem obcym stwarzającym zagrożenie dla Polski lub dla Unii na co wpływ mają aspekty społeczno-gospodarcze i niechęć do tworzenia martwego prawa. Kot domowy, podobnie jak większość inwazyjnych gatunków obcych w bazie danych "Gatunki obce w Polsce", nie należy do żadnej z tych dwóch grup. Zatem przepisy Ustawy, dotyczące konieczności występowania o zezwolenia, czy prowadzenia działań zaradczych, w tym eliminacji, izolacji i kontroli populacji, nie odnoszą się do kota domowego.
3. Mimo że wg naukowców jest to gatunek inwazyjny nie planowane są oczywiście żadne działania, które miałyby zagrażać zdrowiu czy życiu kotów, a takie próby w imię "ochrony przyrody" są nielegalne.
4. Zarówno Polska Akademia Nauk, strony rządowe oraz fundacje wskazują, że kot nie powinien być wypuszczany bez nadzoru, bo zagraża gatunkom dziko żyjącym, a także sam narażony jest na niebezpieczeństwo np. w kolizji drogowej.
5. Jeśli ktoś nie zgadza się z naukowcami, to poniżej wrzucam linki, gdzie można z nimi merytorycznie dyskutować.

Cały wpis PAN

Co z tym kotem?
.
W związku z pojawiającymi się kontrowersjami dotyczącymi wpisania kota domowego do bazy danych "Gatunki Obce w Polsce" Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk wyjaśnia
https://www.iop.krakow.pl/.../pro.../czesto-zadawane-pytania
.
Dlaczego kot domowy to gatunek obcy w Polsce?
Kot domowy Felis catus został udomowiony prawdopodobnie około 10 000 lat temu na obszarze kolebki wielkich cywilizacji starożytnego Bliskiego Wschodu, na terenach rozciągających się od doliny Nilu do południowej części Mezopotamii. Zatem z czysto naukowej perspektywy, na terenie Europy, a zatem również w Polsce, powinien on być uważany za gatunek obcy.
Ponieważ istnieją jednoznaczne dowody naukowe na negatywny wpływ kota domowego na rodzimą różnorodność biologiczną, powinien on być zaliczany w naszym kraju do inwazyjnych gatunków obcych.Opinia ta jest zgodna z opinią sformułowaną przez zespół zajmujący się inwazyjnymi gatunkami obcymi w ramach działań Komisji Europejskiej.
Klasyfikacja taka jest zgodna z definicjami przyjętymi w bazie danych "Gatunki Obce w Polsce" https://www.iop.krakow.pl/ias/projekt/definicje. Są to definicje obowiązujące w Ustawie z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych oraz w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 1143/2014 z dnia 22 października 2014 r. w sprawie działań zapobiegawczych i zaradczych w odniesieniu do wprowadzania i rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych
.
Dlaczego koty nie zostały zaliczone do inwazyjnych gatunków obcych przez UE?
Mimo jednoznacznych dowodów na negatywny wpływ kota domowego na rodzima przyrodę, gatunek ten nie został zaliczony do inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii (w rozumieniu Rozporządzenia UE 1143/2014), ponieważ nie spełnia on niektórych spośród wymienionych w Artykule 4(3)) tego Rozporządzenia kryteriów, jakie są w tym celu wymagane. Ze względu na masowe występowanie tego gatunku w hodowlach domowych, a także w środowisku przyrodniczym, jest mało prawdopodobne, że włączenie kota domowego do wykazu unijnego skutecznie zapobiegłoby jego oddziaływaniu, zminimalizowałoby je lub je złagodziło (Art. 4(3e)). Ponadto, zgodnie z Art. 4(6) Rozporządzenia, przyjmując lub aktualizując wykaz unijny, Komisja Europejska w uwzględnia m.in. aspekty społeczno-gospodarcze. Z tych właśnie względów, kot domowy nie jest obecnie włączony do wykazu unijnego.
Jednocześnie należy zauważyć, że prawo UE nie zabrania władzom lokalnym podejmowania środków w celu zarządzania populacjami zdziczałych kotów, o ile odbywa się to zgodnie z odpowiednimi przepisami krajowymi.
.
Czy zaliczenie w bazie danych kota domowego do inwazyjnych gatunków obcych w Polsce oznacza, że na podstawie przepisów Ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych jest on inwazyjnym gatunkiem obcym stwarzającym zagrożenie dla Polski lub dla Unii?
Baza danych "Gatunki obce w Polsce" stanowi źródło informacji o niemal 1800 gatunkach obcych w Polsce. Znaczna część z nich, zgodnie z przyjętymi definicjami, to inwazyjne gatunki obce. Tymczasem przepisy Ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych, dotyczące m.in. konieczności występowania o zezwolenia i prowadzenia działań zaradczych, dotyczą kilkudziesięciu spośród tych gatunków, które na podstawie przepisów zaliczono do dwóch grup: jedną z nich są inwazyjne gatunki obce stwarzające zagrożenie dla Polski, natomiast drugą – inwazyjne gatunki obce stwarzające zagrożenie dla Unii.
Kot domowy, podobnie jak większość inwazyjnych gatunków obcych w bazie danych "Gatunki obce w Polsce", nie należy do żadnej z tych dwóch grup. Zatem przepisy Ustawy, dotyczące konieczności występowania o zezwolenia, czy prowadzenia działań zaradczych, w tym eliminacji, izolacji i kontroli populacji, nie odnoszą się do kota domowego.
Należy jednak dążyć, w zgodzie z istniejącymi przepisami dotyczącymi m.in. dobrostanu zwierząt, do zmniejszenia negatywnego wpływu kota domowego na rodzimą przyrodę. Jednym z najprostszych sposobów może być ograniczanie czasu przebywania kotów poza pomieszczeniami zamkniętymi w czasie sezonu lęgowego ptaków.
-----------------
Instytut Ochrony Przyrody PAN przeciwstawia się jakiemukolwiek okrucieństwu względem zwierząt, a zaliczenie kota domowego do inwazyjnych gatunków obcych nie oznacza i nie może tłumaczyć znęcania się nad nimi. Właściciele kotów są zobowiązani do troski o swoje zwierzęta. Wypuszczanie i porzucanie kotów naraża te zwierzęta na choroby i przedwczesną śmierć, np. w wyniku kolizji z samochodami, oraz zagraża rodzimym gatunkom zwierząt.

wpis PAN
wpis Łowcy Obcych
wpis GDOŚ

#nauka #ciekawostki #koty
PiesTaktyczny - Dlaczego kot domowy to gatunek obcy w Polsce?

Ze względu na ostatn...

źródło: comment_1657780897wBBfdw6Nl85EDqEInzQn2Z.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
Kot domowy Felis catus został udomowiony prawdopodobnie około 10 000 lat temu na obszarze kolebki wielkich cywilizacji starożytnego Bliskiego Wschodu, na terenach rozciągających się od doliny Nilu do południowej części Mezopotamii. Zatem z czysto naukowej perspektywy, na terenie Europy, a zatem również w Polsce, powinien on być uważany za gatunek obcy.

@PiesTaktyczny: A jaki gatunek został udomowiony na terenach PL?
Śmiem twierdzić, że nawet człowiek tu przywędrował... ( ͡° ͜
  • Odpowiedz
@surlin:

A jaki gatunek został udomowiony na terenach PL?


A jaki inny udomowiony gatunek biega sobie luzem po miastach, łąkach i lasach, zagraża chronionym gatunkom i zanieczyszcza populację rodzimych drapieżników (krzyżówki ze żbikiem)?
  • Odpowiedz