Wpis z mikrobloga

Dobra, bo wczoraj doznałem w sklepie trochę mind-fucka... Otóż mam starego #xiaomi A2 Lite i już bateria trochę siada, na ekranie pojawiają się jakieś dziwne kreski przy górnej krawędzi, więc zastanawiam się nad zmianą, bo nie wiem ile jeszcze pociągnie.

Nastawiłem się wstępnie na #samsung S21/S22, bo jeden tablet w domu już mam, a telefon ma być do kieszeni (uprawiam też jakieś sporty i już rozmiar tego xiaomi mi przeszkadza, cokolwiek większego odpada). I tak sobie wczoraj zrobiłem zdjęcia w sklepie tymi samsungami i tym starym xiaomi i wyglądają identycznie (tylko kontrast inny, ale czytelność detali praktycznie identyczna). Oczywiście, te samsungi mają jakieś smart opcje przybliżenia, że mam celować przez kilka sekund w jedno miejsce, i wtedy zrobią lepszej jakości fotkę, ale jestem za stary na takie zabawy - dla mnie liczy się aparat w automacie, po dwukrotnym kliknięciu blokady i jednego guzika (tym bardziej, że to nie telefon za kilka stówek, tylko tysięcy).

I teraz tak - dlaczego te telefony kosztują taką fortunę, skoro robią zdjęcia tej samej jakości (tylko z podkręconym kontrastem i nasyceniem xD), co telefon, który 4 lata temu kosztował 700zł?

Czy to ja zrobiłem coś nie tak z tym pstryknięciem fotek? Wystawowe modele może mają ograniczone bebechy? W pudełku kupuje się lepszy telefon, niż to co na wystawce? Dawno temu to były tylko obudowy z przykleją kartką imitującą ekran - może dzisiaj, zamiast kartki, mają tańsze wnętrzności?

#android #telefony #smartfon
  • 21
I teraz tak - dlaczego te telefony kosztują taką fortunę, skoro robią zdjęcia tej samej jakości (tylko z podkręconym kontrastem i nasyceniem xD), co telefon, który 4 lata temu kosztował 700zł?


@Ranger: Na małym ekranie do osiągnięcia czytelności detali wiele nie potrzeba. Jak rzucisz oba zdjęcia na ekran monitora albo na duży tv, to zobaczysz różnicę jakości.
@Ranger: po pierwsze zakladasz, ze na cene telefonu ma wplyw tylko i wylacznie aparat. S2x to flagowce od samsunga, najlepsze dostepne u tego producenta ekrany, procesory ogolnie cale flakii. To sa juz konkretne koszta.
Dorzuc do tego wsparcie przez 4-5 lat i to nie updatami ktore potrafia uceglic telefon, w przypadku xiaomi a2 lite dalo sie tak conajmniej 2x zabic telefon.

Po drugie, w dobrze oswietlonym sklepie, to i nokia 3210
@Ranger: Gdybyś zrobił zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych, ciemnościach to widział byś już diametralną różnicę. Ciężko porównać zdjęcia robione w dobrym świetle i to jeszcze przeglądając je na małym ekranie.
@sphinxxx: wątpię - po to po pstryknięciu fotki przybliżałem te zdjęcia, żeby zobaczyć różnice, których nie było. Sugerujesz, że na ekranie komputera będę mieć je ostrzejsze? Skoro telefon nie potrafi ich wyostrzyć, to po cholerę ma tyle GB ramu i CPU mocniejszy niż w moim komputerze?

To ja nie potrzebuję wcale nowego telefonu, skoro i tak te zdjęcia przegląda się zwykle na małym ekraniku, albo wrzuca na facebook/instagram, które też są
@PurpleHaze: @avira: ok, tych trudniejszych warunków jestem świadom, ale chodzi mi o samą ostrość i rozdzielczość zdjęcia - myślałem, że napisy na kartkach, które mam rozmazane na moim xiaomi, będą czytelne po zrobieniu fotki nowym telefonem. A nie są, czytelność jest IDENTYCZNA na obu telefonach - dokładnie te same napisy można odczytać na obu zdjęciach i dokładnie te same drobniejsze napisy są rozmazane na tyle, że nie da się ich
myślałem, że napisy na kartkach, które mam rozmazane na moim xiaomi, będą czytelne po zrobieniu fotki nowym telefonem. A nie są, czytelność jest IDENTYCZNA na obu telefonach


@Ranger: to kup coś z OIS, bo to nie wina telefonu że właściciel ma parkinsona.
Sugerujesz, że na ekranie komputera będę mieć je ostrzejsze?


@Ranger: Raczej te ze starego telefonu okażą się o wiele gorszej jakości, niż wyglądają na telefonie.

To ja nie potrzebuję wcale nowego telefonu, skoro i tak te zdjęcia przegląda się zwykle na małym ekraniku, albo wrzuca na facebook/instagram, które też są przeglądane na małych ekranikach.


No pewnie. Zdecydowana większość z nas nie wykorzystuje w pełni możliwości swoich aparatów. A jak dodasz do
@Ranger: To przynajmniej tą wizytą w sklepie uświadomiłeś sobie, że nie jesteś bardzo wymagający pod względem aparatów w telefonie :D Apropo Samsunga, polecam wystrzegać się ich telefonów z procesorami Exynos, chyba, że chcesz mieć grzałkę z 4h SoT na baterii ( ͡° ͜ʖ ͡°)
To przynajmniej tą wizytą w sklepie uświadomiłeś sobie, że nie jesteś bardzo wymagający pod względem aparatów w telefonie :D


@avira: no, bo myślałem, że kupując nowy telefon za kilka tysięcy będzie on robi wyraźnie lepsze zdjęcia, a robi identyczne co mój stary tani grat xD
to nie wina telefonu że właściciel ma parkinsona


@huudyy: myślałem, że te nowe telefony mają jakieś stabilizacje, i skoro reklamują, że robią krystaliczne zdjęcia, to parkinson w niczym nie będzie przeszkadzać xD a tu mówisz, że trzeba stabilnie trzymać też nowy telefon w cenie auta przeciętnego wykopka
@Ranger: jak kupujesz telefon bez stabilizacji optycznej to tak może być, że robisz rozmytą kupę,a nie zdjęcia. Natomiast to, że jest drogi nic nie zmienia, bo OIS może zwyczajnie nie być. PS tą opcję też trzeba czasem włączyć.
a robi identyczne co mój stary tani grat xD


@Ranger: no nie robi identycznych i kazdy ci to tlumaczy. Ty patrzysz na rozdzielczosc zdjecia gdy zaeowno a2 lite jak i s21 maja taka sama matryce 12MPix. To jak rozdzielczosc moglaby byc wieksza?

Co do szczegolow napisu, robisz zoom jednym i drugim i nagle okazuje sie ze jeden ma zoom optyczny, a drugi cyfrowy. Ten pierwszy wyglada jakbys przylozyl lupe, a drugi
w dalszym ciągu NIE WIERZĘ, że A2 zrobi porównywalne zdjęcia jak S22 XD


@huudyy: stąd ten wpis, bo mi równie trudno w to uwierzyć xD

Jak będę w sklepie, to spróbuję zrobić ten test ponownie i przez blutooth sobie przesłać te fotki i wrzucę tutaj.
Patrzac na twoje komentarze tutaj, to mam wrazenie ze usilnie starasz sie wszystkim dookola (a najbardziej sobie) udowodnic, ze nowe telefony to gowno, bo twoj 6 letni xiaomi to w sumie to samo, wiec po co przeplacac.


@PurpleHaze: problem mam w tym, że nie ma MAŁYCH telefonów, a drogich nie lubię - więc niech już będzie, że zdecyduję się na tego S22 za kilka tysięcy, ale po tym głupim teście znowu
@Ranger: no to ja ci powiem tyle, przy zakupie s22 aparat to bedzie twoj najmniejszy problem.
Najwiekszym bedzie dociagniecie do wieczora na jednym ladowaniu. Topowa specyfikacja, maly gabaryt, mala bateria. Zerknij na jakies mniej sponsorowane recenzje, jest bardzo bardzo licho z tym.

Jesli nadal uzywasz a2 i jestes przywyczajony, nie wiem czy na twoim miejscu nie szedlbym w google pixel 5a.

Aktualnie male telefony to nisza, mozesz przemyslec xiaomi mi12 ewentualnie