Wpis z mikrobloga

@AgentGRU: właśnie o niego pytam. Mieszkam zagranico i nie rozliczam pitu w Polsce, chciałbym sobie wrzucić trochę PLN na przechowanie bez #!$%@? się ze skarbówką i PITem
@naut: Jeśli, jak piszesz, mieszkasz za granicą to być może jesteś polskim nierezydentem (bo jesteś rezydentem za granicą). W takim przypadku jako osoba prywatna Bank od razu potrąci ci 19% podatku belki ale tutaj Twoja historia się nie kończy. W kraju rezydencji posiadasz nieograniczony obowiązek podatkowy przez co jesteś zobowiązany ujawnić tam (i opodatkować) Twoje zyski z całego świata (a więc również z Polski). Jeśli kraje nie posiadają porozumienia o podwójnym
@Xianth2: Z ciekawostek to w moim kraju rezydencji taka umowa obowiązuje, ale mój kraj uznaje tylko 15% podatku w Polsce, przez co mój dodatkowy podatek w moim kraju rezydencji to 30-15 ->15% co efektywnie kosztuje mnie 1-0.19-.0.15 => ~35% podatku (mimo, że podatek w moim kraju to tylko 30%).
@naut: USA są mocno #!$%@? na ten temat, w różnych krajach jak robiłem coś finansowego to trzeba było się określić, czy jest się rezydentem USA bo cośtam cośtam. Radzę ci poszukać albo leniwie: zapłacić prawnikom/doradcom podatkowym za poradę.