Wpis z mikrobloga

1796 + 1 = 1797

Tytuł: Kacper Ryx
Autor: Mariusz Wollny
Gatunek: powieść historyczna
Ocena: ★★★★★★★★
ISBN: 9788375152326
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 584
Forma książki: e-book
Po przeczytaniu "cyklu Kingsbridge" Folletta szukałem lekkiej powieści historycznej (a najlepiej całej serii), żebym mógł traktować ją jako przerywnik między jakąś poważniejszą i bardziej wymagającą prozą. "Kacper Ryx" okazał się strzałem w dziesiątkę i znakomicie spełnił moje oczekiwania.

Fabuła może i jest nieco naiwna (ubogi student o zdumiewających umiejętnościach pnie się po szczeblach kariery w zawrotnym tempie i po krótkim czasie pracuje dla najważniejszych osób w królestwie), ale całość czyta się bardzo przyjemnie. Dla mnie zaś tym przyjemniej, że sam jestem z Krakowa, więc wiele z opisywanych miejsc jest mi dobrze znanych.

Autor wplata w opowieść sporo historycznych dygresji, dzięki czemu po lekturze może nam zostać w głowie nieco faktów z dziejów naszego kraju. Na kartach książki pojawiają się również postacie historyczne, a także interpretacje niektórych legend (np. o Panu Twardowskim).

Język jest stylizowany na ówczesny, a dialogi bohaterów często wzbogacane są o fragmenty wierszy Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego i Jana Kochanowskiego (którzy występują tu jako przyjaciele głównego bohatera).

Lektura wciągająca i naprawdę sympatyczna, zatem polecam i w przyszłości z pewnością zapoznam się z pozostałymi książkami o Kacprze Ryksie.

#bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki #literaturapieknabookmeter #powieschistorycznabookmeter
informatyk - 1796 + 1 = 1797

Tytuł: Kacper Ryx
Autor: Mariusz Wollny
Gatunek: powieś...

źródło: comment_1656423167oXL8cbx7XLeZ3lFwFOx4IP.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz